die deze functies veruit het langst, namelijk bijna dertig jaren, heeft uit geoefend, mevrouw Vorstman. De secretaris bepaalt de 'teneur' van de vastlegging. Want aan de naakte feiten wordt een mening, een waarde ring gekoppeld. Zelden is dat een expliciete stellingname, meestal moet de lezer tussen de regels door lezen. Het grote Notulenboeku) der Vereniging loopt van de algemene leden vergadering op 8 januari 1929 tot aan de laatste vergadering waarbij het echtpaar Vorstman aanwezig is, in mei 1958. Het bevat verslagen van bestuursvergaderingen en van de jaarlijks gehouden algemene ledenver- -148- gaderingen, alsmede de opgestelde jaarverslagen. Het Notulenboek is in een goed leesbare, ferme hand geschreven. De zinsbouw is duidelijk. Naarmate de tijd verstrijkt is het boek ook van een bijna rituele eento nigheid. Hier wordt het verhaal neergeschreven van een goed lopende trein, die telkens dezelfde stations aandoet; tot ieders tevredenheid. Geen spektakel, maar kalme voortgang. Het verslag van de ledenvergadering bevat wat het bevatten moet: het voorlezen van het jaarverslag door de secretaresse, en van het finantieel [sic] jaarverslag door de penningmeester. De verificatiecommissie die meldt dat de boeken in orde bevonden zijn. Het voorstel tot en de finan ciële décharge van het bestuur. Behalve het afscheid van de aftredende secretaris en enkele woorden van welkom tot de nieuwe secretaresse, is er slechts één punt dat op 8 januari wordt besproken. Dat is een uitleg van het roulerend plaatsensysteem voor de schouwburgavonden, zodat niet telkens dezelfde mensen de beste plaatsen krijgen. Deze nieuwe acti viteit van G. en W. die meer op 'Vermaeck' dan op 'Leering' is gericht, is vanaf het begin buitengewoon populair bij de leden. Het eerste jaarverslag dat door mejuffrouw Thea is opgesteld (geda teerd 13 februari 1930) ademt een kalme opgewektheid. Er is geen 'Excelsiorl'-stemming en evenmin is sprake van het tegendeel. Eerder spreekt uit de toon een nuchter taakbesef. Het ledental is met 100 geste gen, meldt zij, en dat staat nu dus op 320, met 125 bijkaarthouders. De convocaties worden sedert juli 1928 netjes gedrukt, als Loopmare Verder volgt dan een opsomming van de gehouden avonden, waarna zij haar verslag afrondt met enkele gemeenplaatsen. In de uitweiding bij de beschrijvingen kan men hier en daar een waardeoordeel lezen. Zo noteert ze over de waardering van de leden voor schouwburgstukken: 'Tusschen een aantal lezingen die je absolute aandacht vragen, is een genoeglijk Engelsch blijspel welkom.'15 Stukken of onderwerpen die haar erg aanspraken beschrijft zij uitvoeriger; zij hangt daaraan ook positieve bewoordingen als 'prachtig', 'uitmuntende vertolking', 'weergalooze schoonheid'. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 150