In het uitgaansseizoen 1931/32 staan er dertien avonden op het pro gramma en zoals gebruikelijk hebben de toneelavonden de voorkeur. De opvoering van het blijspel 'De Wonderdoktoor' heeft uitbundig succes. Een lezing met lichtbeelden over het leven in Toerkestan 'Tusschen Russen en Chineezen' sprak blijkbaar ook wel aan. 'Na het avontuurlijk relaas van den terugtocht naar Europa van den Missiepater kregen wij nog een droeve schildering van het leven der wilde kinderen, hoe die wegkwijnden, door honger en ziektes.' De laatste uitvoering van het uit gaansseizoen is meestal een toneelstuk en altijd iets lichtvoetigs. Zo ook -152- dit jaar. Ditmaal is er zelfs sprake van een première! Voor het zilveren jubileumjaar 1933 wil het bestuur een beetje uitpak ken. Men streeft naar vijftien uitvoeringsavonden. De kunstschilder Henri Bijvoet maakt een tekening voor de nieuwe Loopmare. Het jubi leum begint op 15 januari 1933 met een Heilige Mis in de kapel van het rk Lyceum te Haarlem. Daarna wordt, in plaats van een receptie, een toneelvoorstelling aangeboden voor 'de werkloozen van alle gezindten', in de Stadsschouwburg. De voorstelling wordt ingeleid door de voorzit ter en de moderator, waarna de oprichter van G. en W. pater Hendricks s.j., een geïmproviseerde speech houdt, 'waarin hij betoogde, dat wij door het Geloof de wetenschap beter leeren verstaan en door de Wetenschap het geloof kunnen bezielen.' Na samenzang eindigt het officiële deel en kunnen de 780 aanwezigen genieten van een eenakter door Willie Corsari, gevolgd door een geheimzinnig blijspel in drie bedrijven, uitge voerd door het Frits Bouwmeester Ensemble. De jubilerende vereniging bloeit als nog niet tevoren. Een jaar later wordt gememoreerd: 'Wegens den grooten toeloop van nieuwe leden moest in de Couranten bekend worden gemaakt, dat geen bewijzen van lidmaatschap of bijkaarten verstrekt konden worden en zouden de aanvragers op een wachtlijst worden geplaatst.' Af en toe vinden we een kritische toets. Het toneelstuk 'Terug in het nest', een RK-societystuk van H. v.d. Ravenberg, opgevoerd door het rk tooneelgezelschap De Vereenigde Haagsche Spelers ontlokt mevrouw Thea het volgende commentaar: 'Hoe zeer wij ook waardeeren dat dit gezelschap er naar streeft katholieke stukken ten tooneele te brengen en wij ons daardoor ook gedrongen hadden gezien het te steunen, zoo moe ten wij toch verklaren dat wij niet op een geslaagde avond kunnen terug zien.' De kalme toon van voldoening blijft ook in de volgende jaren over heersen. Het aantal leden blijft ondanks de crisis is gelijk. Men zou bijna vergeten dat de Nederlandse samenleving nog steeds gebukt gaat onder de naweeën van de wereldwijde depressie. Maar in de vereniging G. en Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 154