W. is dat niet merkbaar. In 1934/35 is het aantal leden gegroeid tot ca. 800 Wel valt op dat de onderwerpen van de in totaal dertien georgani seerde avonden zich nu wat nadrukkelijker bezighouden met wat er aan actualiteit in de samenleving speelt. Zo is er een voordracht door profes sor Muechermann uit Berlijn over Eugenese. De onbekommerde toevoe ging in het verslag: 'De Eugenese, waarmee de stam- en rasgeschiedenis samenhangt, de erfelijkheidsleer en de leer over verbetering van ras en volk' doet nu heel onaangenaam aan. Het kost enige moeite om zich te realiseren, dat het onderwerp in die tijd onbeladen en dus 'salonfahig' was. Er waren in datzelfde jaar nogal wat lezingen over het onderwerp -I53- 'stam' en 'ras'.18) In de algemene ledenvergadering van 15 april 1937 stelt de voorzitter een ongebruikelijk onderwerp aan de orde, namelijk het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid voor de Vereniging. De leden van het bestuur zijn nu hoofdelijk aansprakelijk, maar het gaat zo langzamerhand om zulke grote bedragen dat dit een zeer ongewenste situatie is geworden. Een levendige discussie ontspint zich. Voor- en nadelen worden van alle kan ten tegen het licht gehouden. Een der aanwezigen vraagt waarom de con tinuïteit van een Stichting groter is dan die van een Vereniging? Omdat, zo luidt het antwoord, een stichting wettelijk erfgenaam kan zijn en schenkingen en legaten kan ontvangen, waardoor een vermogen wordt opgebouwd als buffer. De penningmeester heeft te kennen gegeven dat iets dergelijks in het vooruitzicht is gesteld, hetgeen komt te vervallen als de stichtingsvorm niet wordt gekozen. Anderzijds heeft Geloof en Wetenschap zijn bloei niet te danken aan zijn statutaire vorm maar aan zijn bestuurders, en dan vooral de voorzitter en de secretaris, zegt 'gewoon lid' Bartels, hetgeen met luid applaus door de overige aanwezi gen wordt begroet. Frater Willibrordus merkt op dat 'dat de medezeg genschap der leden ook een keerzijde heeft; het is namelijk mogelijk, dat leden met verkeerde voorstellen komen. Wanneer het Bestuur gekozen wordt onder goedkeuring van de Bisschop hebben wij een waarborg tegen ongewenschte toestanden.' Mevrouw Vorstman wijst er op dat zo'n vijftien jaar geleden de ver eniging al bijna ontbonden was, maar dat dankzij goed overleg tussen bestuur en leden en het benoemen van een Adviescommissie dit niet is doorgegaan. En, zegt ze, ook een vereniging is te leiden met alleen de inkomsten uit de contributies. Alles hangt af van de leiding, van 'de inzichten van het dagelijks bestuur, die de kneepjes weet en de meeste ervaring in zakelijke regelingen en organisatie heeft.' Mr. de Vilder her haalt 'dat de tegenwoordige gang van zaken zoo goed is als maar moge lijk. Waarom dan een verandering maken?' Mr. Liesker stelt voor dat het LENY WIJNANDS-VAN DER LEIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 155