bestuur ontwerpen maakt voor zowel een stichtingsakte als voor nieuwe verenigingsstatuten. Een suggestie die de voorzitter overneemt en aanbe veelt. Al merkt hij nog op dat als er een stichting komt, de vereniging zal moeten worden ontbonden en dat daartoe van de uitgebrachte stem men vereist is. De aanbeveling wordt aangenomen en het bestuur wordt aldus gemachtigd. Uiteindelijk stemt men in de Algemene Ledenvergade ring van i september 1938 tegen de stichtingsvorm. Het onderwerp blijft lange tijd rusten. In 1937 is het ledental opgelopen tot 850. Het gaat de vereniging goed. 3:54— Dat dit voornamelijk te danken is aan de inspanningen van voorzitter en secretaresse blijkt uit de huldiging die hen op 7 oktober 1936 ten deel valt in een bomvolle schouwburg. Bestuur en leden bieden de heer Vorstman voor zijn i2V2-jarig jubileum als voorzitter een geschenk aan. Ook mevrouw Thea Vorstman deelt in de hulde voor haar niet geringe aandeel in het succes. Beiden zijn verrast en enigszins overvallen door deze open lijke waardering, die wordt afgesloten met een staande ovatie. In het seizoen 1937/38 worden vijftien evenementen gememoreerd, plus een matineetoneelvoorstelling voor kinderen van de leden. Het suc ces is zo groot, dat spontaan besloten wordt dit volgend jaar opnieuw in het programma op te nemen. De 2-jarige cursus in wijsbegeerte die nu wordt afgesloten, was eveneens een treffer. In het jaarverslag over 1938/39 springen een aantal punten in het oog. De eerste is het toenemende actualiteitsgehalte van de gekozen onder werpen voor spreekbeurten. De tweede is de openlijke stellingname van het bestuur van G. en W. tegen de situatie in nazi-Duitsland. In een 'reso lutie' wordt de verontwaardiging uitgesproken over de houding van de Duitse overheden betreffende de schendingen der menschenrechten tegen het Christelijk volksdeel in Duitsland. Een resolutie die unaniem door de leden wordt onderschreven. Een derde opvallend punt is dat een voorgestelde lezing van prof. Buytendijk uit Groningen over het onder werp Rassenleer en wetenschap', waarover in de omschrijving werd gemeld dat 'rassen theorieën in hooge mate verwerpelijk [zijn] ...maar [het] plaatst de humaniteit en nationaliteit in een nieuw licht, waardoor nieuwe bestudering wenschelijk is geworden', bij de definitieve samen stelling van het programma blijkt te zijn vervangen door een lezing van minder beladen aard door dezelfde spreker, namelijk dierenpsychologie. Daaraan kan niemand zich stoten. Dan breekt in de meidagen van 1940 ook in Nederland de oorlog uit, die elders in Europa al een half jaar aan de gang is. In het eerste oor logsjaar wordt nog een aangepast uitgaansprogramma gebracht. Daarna wordt het moeilijker. Toneelgezelschappen schrijven over sterk gestegen Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 156