G. en W. Haarlem is de meest bloeiende en vooraanstaande vereeni- ging van de G. en W.-vereenigingen hier te lande en dit is zeer zeker vooral te danken aan de voortreffelijke leiding van onze hoog geachte voorzitter, hierbij geassisteerd door onze onvervangbare secretaresse.' Woorden die met een algemeen applaus worden ondersteund. Op de bestuursvergadering van zaterdag 3 april 1948 is het bestuur vol tallig aanwezig, inclusief de nieuwe moderator. Besproken wordt dan -158- voornamelijk een verzoek [vanuit de k.s.a.?] tot het samenwerken met andere Katholieke Sociale organisaties en het (mede-) oprichten van een rk Volksuniversiteit. Het is aardig te zien, hoe iedereen om de hete brij heen draait. Men wil wel ondersteuning geven natuurlijk, maar er moe ten geen doublures komen, waardoor een nieuwe organisatie gaat con curreren met G. en W. Dus: geen voordrachten, slechts cursussen. Men kan klein beginnen en dan eens bezien of het aanslaat en of het vol doende omvang krijgt om tot een Volksuniversiteit te verzelfstandigen. De moderator spreekt zijn bezorgdheid uit, dat het niet ten koste mag gaan van G. en W., want het voortbestaan en succes daarvan gaat de bis schop ter harte. Het resultaat is, dat het aantal cursussen in het jaar t948/49 wordt uitgebreid tot vier. Wie deze op de keper beschouwt, ziet evenwel dat er niet al teveel moeite in is gestoken. Pater van de Vrande geeft een extra cursus over godsdienstige problematiek, en de namen Diepenbrock en Proot zijn geen onbekenden binnen G. en W. Ook de locatie hoeft niet veel te kosten. Zo voldoet men aan een maatschappe lijke druk zonder de eigen bronnen al te zeer uit te putten. In het jaar 1947/48 wordt het 40-jarig jubileum van G. en W. gevierd. Op donderdag 8 januari 1948 is er een speciale gezongen Heilige Mis in de Sint-Josephkerk ter viering van dit jubileum. De mis wordt gecele breerd door de moderator samen met pater van de Vrande uit Velsen- Driehuis, die al zo lang bij G. en W. is betrokken. Aansluitend is er een feestelijk ontbijt [in die dagen gaat men nog met een nuchtere maag ter communie] en 's avonds een diner met genodigden. Een week later vindt in de pauze van een op die dag geplande lezing een huldiging plaats, die volgens het jaarverslag geheel onverwacht was voor het bestuur. De heer Edward Brongersma, niet alleen een kritische katholiek en al jaren lang lid, maar tevens een huisvriend van de familie Vorstman, huldigt in een geestige en puntige toespraak de vereniging én het echtpaar dat deze bestuurt, (de heer Vorstman is 25 jaar voorzitter en mevr. Vorstman nage noeg 20 jaar secretaresse) en biedt beiden een fiets aan. Daarna neemt mgr. Zwartkruis van het seminarium Hageveld het woord. Mede namens Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 160