Het jaar daarop is er sprake van 1083 leden. Er werden 21 avonden en acht cursussen georganiseerd. De cursussen hebben al jarenlang een ge middeld aantal bezoekers van 60. In 1954/55 wordt de magische grens van 1100 leden overschreden. Er zijn in dat jaar 22 avonden en negen cursus sen, met een gemiddeld aantal van 75 bezoekers. In het Mariajaar 1954 begint het seizoen wel heel vroeg, namelijk op zaterdag 26 juni 1954, met de opvoering van het mirakelspel 'Mariken van Nieumeghen' door de Katholieke dilettanten toneelgroep. Deze extra uitvoering vindt plaats in het openluchttheater te Bloemendaal en dat is een belevenis, die maar weinig leden zich laten ontgaan. Het is in alle opzichten een recordjaar, al blijft sedert jaren het hoogste aantal leden op ledenvergaderingen op tien steken. In mei 1955 zijn er zelfs maar drie leden aanwezig; dat is wel een diepterecord. De voorzitter zou graag een wat bredere discussie in de vergaderingen zien, maar veronderstelt dat dit een teken van tevreden heid is. En zo gaat het door. In 1955: 1120 leden, twaalf cursussen en 22 avonden. Relativerend wordt aangetekend dat de cursussen en lezingen nog wat beter kunnen worden bezocht, maar dat de toneel- en andere kunstavonden voor het merendeel volledig zijn uitverkocht. Verguizing en verval (1956-1960) Ondanks alle successen aan de oppervlakte is er sinds ruwweg 1955 een bedekte onvrede, die pas zichtbaar wordt als het komt tot openlijke one nigheid binnen het bestuur. Die onenigheid is niet terug te vinden in de officiële notulen, die tot het eind de kalme toonzetting behouden van de buitenkant; de cijfers van het succesverhaal. Dat sluipend ongenoegen is voor het nageslacht bewaard gebleven door het kladboek van mevrouw Vorstman en tevens door de toen nog algemene gewoonte om zaken per brief te regelen. In het voormalig Rijksarchief Noord-Holland (nu het Noord-Hollands Archief) is de emotionele correspondentie tussen de bestuursleden en verschillende functionarissen uit de RK-kerk (zoals de deken, de vicaris-generaal, de moderator, de bisschop zelf) bewaard gebleven.21» Het begint betrekkelijk onschuldig met een aantekening in de notulen van 27 september 1956, waarin opnieuw wordt voorgesteld de vereniging om te zetten in een stichting. Er wordt in die vergadering niet veel over gepraat. Het voorstel wordt unaniem aangenomen, d.w.z. door alle der tien aanwezigen, dat zijn negen gewone leden en vier bestuursleden, namelijk het echtpaar Vorstman en de heren van Beers en Delfgaauw.22' Pater Van Straaten, de moderator, is wel aanwezig maar stemt uiteraard niet mee. Het dagelijks bestuur, d.w.z. de voorzitter en de secretaresse, Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 162