met liefde willen brengen voor 'ons' G. en W. Het voorgestelde bestuur ziet er als volgt uit: de heer Bijvoet wordt genoemd als voorzitter; de heer Van Haaren als vice-voorzitter, de heren van Os en Brons als eerste en tweede secretaris en de heer Schwartz als penningmeester. Als zesde wordt de heer Wijdeveld als gewoon bestuurslid genoemd. De deken zit met de situatie behoorlijk in de maag. Bij navraag blijkt de heer Wijdeveld van niets te weten, de heren Van Haaren en Bijvoet doen alleen onder bepaalde voorwaarden mee, en mevrouw Vorstman draagt geen enkel argument aan, waarom zij Van Beers en Delfgaauw -168- niet voordraagt. Enerzijds is er begrip voor de irritatie en het ongeduld vanuit een nieuwe generatie bestuurders die de oude garde opzij wil schuiven. Anderzijds is er dat bevlogen en zeer ervaren echtpaar, dat alleen maar goed heeft gebracht aan de vereniging. Hij vraagt raad aan de bisschop en zoekt steun bij de moderator, maar uiteindelijk wordt de last van de beslissing steeds weer bij hem neergelegd. In een notitie schrijft hij dat er hoe dan ook iemand beschadigd zal raken. Uiteindelijk, het is dan inmiddels eind 1957, besluit hij om het advies van Delfgaauw en Van Beers op te volgen en het bestuur van de stichting uit te breiden tot zeven personen, met daarin nog wel het echtpaar Vorstman. De gedachte hier achter is dat het recht doet aan de oude garde, maar dat nieuwe geluiden in een stemronde ten minste een kans van slagen hebben, met vier stem men tegen de drie van Vorstman. Ogenschijnlijk lijken alle partijen in te stemmen met deze oplossing. Maar er is in de achterliggende periode behoorlijk met modder gegooid, met name in de richting van mevrouw Vorstman. Zelfs is haar functioneren als penningmeesteres openlijk ter discussie gesteld.29' Het zijn pijnpunten die een mens niet licht vergeet. Ondertussen is het seizoen 1957/58 in volle gang. Geloof en Weten schap bloeit en groeit. Het gouden jubileumjaar 1957/58 zal zelfs een absoluut hoogtepunt blijken te zijn. Niet minder dan 1275 leden kunnen genieten van maar liefst 27 avonden en veertien cursussen. Men leeft van uitvoering naar uitvoering toe naar de grote finale op 7 mei 1958. Die had moeten plaatsvinden op 8 januari 1958, maar de gala-avond is als gevolg van de situatie in Indië verschoven.30' Op 1 mei 1958 komt het bestuur van G. en W. in vergadering bijeen. In de officiële notulen, de allerlaatste die mevrouw Vorstman schreef (en die in afwijking van het vertrouwde zorgvuldige handschrift en taalgebruik slordig en vol doorhalingen zijn neergekalkt) lezen we dat de heer Bijvoet als vice-voorzitter wordt verwelkomd. Ook de heren Van Rijn en Van Haaren zijn aanwezig. Mevrouw Vorstman stelt voor om na afloop van het jubileumconcert met de vele eregasten een feestelijke dronk uit te brengen op de vereniging. Dit wordt zonder enig probleem aangenomen. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 170