De zoon van de Krant De hoofdpersonen in de bijgaande herinneringen zijn mijn grootvader -i75~ Jan Cornelis Peereboom (1865-1930), die in 1887 komende uit de Zaan een Haarlems krantje kocht dat nog niet goed liep en het tot bloei heeft gebracht; zijn jongste zoon Pieter Willem (1894-1974), die in 1921 opgeno men werd in de directie van wat intussen het welvarende Haarlem's Dagblad geworden was; en zijn oudste zoon Robert (1891-1956), die na correspondentschappen van De Telegraaf eerst in Parijs en toen in Londen in 1926 lid van de directie werd met als voornaamste functie het hoofdredacteurschap. Als bijfiguren zouden genoemd kunnen worden mijn broer Eric (1928-1997) die in de jaren zestig van de vorige eeuw, toen hij al een journalistieke carrière had gemaakt in Amsterdam en Hilversum, gebrek aan belangstelling toonde voor een baan bij de fami liekrant, en ik, de verteller (1924), die in het buitenland werkte en er ook geen zin in had. De relatie van het blad met de familie is voortgezet door mr. H.C. van der Mije, de schoonzoon en opvolger van Oom Piet. Als laatste van de familie heeft diens dochter Pauline tot in 2004 als redactrice bij de krant gewerkt; toen was het al begonnen een bijblad te worden meer dan een krantenbedrijf, net als veel andere kranten van vroeger. Voor een Heemsteedse jongen in de jaren dertig was Haarlem een lang werpige stad, vooral als je er Heemstede bij rekende, wat je vanzelf deed. Er liep een denkbeeldige lijn doorheen recht van Groenendaal naar Schoten, en die werd met enkele bijkomstige afwijkingen bevestigd door de enige stadstramlijn. Als je een keer niet fietste kon je met de tram bin nen vijf minuten loopafstand van al je adressen komen: de winkels, je ooms en tantes, je school, de vier bioscopen (Luxor, Cinema Palace, Rembrandt en Frans Hals), de schouwburg, de concertzaal, de zieken huizen. Wat een degelijk vervoer was dat! Ik zie de motorwagens nog voor mijn innerlijk oog, de ene soort met opstap in het midden, de ande re met deuren voor- en achteraan. Laatst kwam ik nog eens met de trein in Haarlem aan en ging op het J.J. PEEREBOOM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 177