is het deel van de Grote Houtstraat tussen de Nieuwstraat en het Ver- wuift; het deel waar nummer 93 in ligt. Niet veel ex-Haarlemmers zullen het adres meteen herkennen; sommigen denken misschien dat het van v&D is, of van de onverwoestbare Van der Pigge. Voor mijn familie, en sommige andere 'ware' Haarlemmers, geeft het Haarlems Dagblad aan, dat daar niet meer is, en nog maar net ergens anders, al kun je er abon nee van blijven. De krant is daar ingetrokken in 1917, toen het een kapitaal pand was in negentiende-eeuwse stijl. De directeur én hoofdredacteur was mijn grootvader J.C. Peereboom, sinds 1887 toen het blad vier jaar bestond en minder dan duizend abonnees had. Hij is in functie gebleven tot zijn dood in 1930. Intussen was de directie in 1923 versterkt met zijn jongste zoon P.W. Sinds 1926 zat ook mijn vader erin, R.W.P., beter bekend als Robert, die de hoofdredactie voerde. Gezamenlijk moet dit driemanschap besloten hebben tot de verbouwing van een groot deel van het interieur van nummer 93, waaraan toegevoegd werd een nieuw bedachte facade; allemaal het werk van de architect Klaas Jonkheid die getrouwd was met de doch ter van J.C. De term familiebe drijf zal zelden juister toegepast zijn; J.C. liet aan zijn kinderen ook meer dan de helft van de aandelen na. Ik mocht een keer de verbouwing komen bezichti gen, als zoontje en erfgenaam. In mijn achterhoofd leeft een onnauwkeurige herinnering voort aan de beklimming onder mijn vaders hoede van een nog niet afgewerkte trap naar de kamer van de hoofdredacteur op de eerste verdieping. Het zal al 1928 geweest zijn; later dat jaar is de nieuwbouw met toe spraken ingewijd. Het pand Grote Houtstraat 93. -177- J.J. PEEREBOOM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 179