Ook heel klein, wel iets nauwkeuriger, is mijn herinnering uit 1930 aan zitten op een bankje tegenover de Heemsteedse begraafplaats en kijken naar een stoet grijze en zwarte heren die mijn grootvader ter aarde gin gen bestellen. Ik had opa Peereboom in mijn vroege levensjaren niet goed leren kennen. Misschien had hij geen toon waar een kind veel uit oppik te, en was ik onoplettend, vooral geïnteresseerd in mijzelf. Hij was natuurlijk een krachtige ondernemer en journalist en had de krant opge bouwd van een blaadje tot een bloeiend bedrijf met meer dan 20.000 abonnees. Aan de Adriaan Pauwlaan had hij, ook door Oom Klaas, een -178- huis met een hoge gevel en een grote voortuin laten bouwen. Voor zulke architectonische accenten was hij niet ongevoelig, geloof ik. Hij moet eens gezegd hebben, dat hij eigenlijk in het Kenaupark had willen wonen. Dat zou pas een deftige bekroning van een carrière geweest zijn. Hoeveel lachen om zich zelf daarbij zat weet ik niet. Hij had ook wel een dubbe le naam willen hebben, die dan Peereboom van Westzaanen geweest zou zijn - hij was namelijk in Westzaan geboren. Die wens kan hij moeilijk zonder lachen hebben uitgesproken. Het enige wat ik mijzelf levenslang van hem herinnerd heb, is dat hij snel van weerwoord kon zijn. Op mijn vierde of vijfde verjaardag kreeg ik een treintje van hem, acht rails in het rond geloof ik met een locomo tief en een paar wagons, waar ik verwend naar keek en over mopperde: 'De deurtjes kunnen niet open.' 'Dat is maar goed ook', zei opa, 'want dan vallen de mensen eruit.' Dit was in ieder geval een rake repliek om je van een grootvader te herinneren. Bovendien liet hij ons oma na, die hem negen jaar overleef de en die gastvrij was; en hij had de grondslag gelegd voor onze (van mijn broer en mij) status van erkende Haarlemmertjes. Niet dat wij daar bepaald respect om genoten; het was alleen zo dat onze naam herken baar was en dat wij een plaats hadden in het Haarlemse stadsbeeld. Nog altijd zou ik mij, in de bus op de Nassaulaan of de Wilhelminastraat, bijna tegen een medepassagier kunnen laten ontvallen: 'Kijk, ik ben een Peereboom, ik ben even terug.' Het 'bijna' maakt een beslissend verschil. Ze zullen het mij niet horen zeggen; wel voel ik verwondering bij de gedachte dat niemand er iets van zou begrijpen. Onze vader en oom hebben de volgende vijfentwintig jaar de bekend heid van onze naam actueel gehouden. Denk niet dat wij daarom ver waande apen waren; tenminste, niet van binnenuit gezien. Ik zal zeven of acht geweest zijn toen mijn moeder na onze terugkeer van vakantie de bezorger van Haarlem's Dagblad voorbij zag komen en mij opdroeg hem te gaan zeggen dat wij de krant weer in de bus wilden. Benauwd holde ik achter hem aan en raffelde mijn boodschap af. 'Dat gaat zomaar niet!' Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 180