gevel grondig gereinigd, en passant de gevelsteen mee gestraald en waren er weinig verfsporen meer over. Gelukkig hadden wij nog foto's waarop de verfsporen duidelijk te zien waren. Voor begonnen kon worden was er veel te regelen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, die altijd uiterst kritisch is. Eerst werd door Tobias Snoep van Snoep en Vermeer Natuursteenwerken uit Amsterdam (een 'ouwe rot' in het vak met meer dan tientallen restauraties en poly- chromeerwerk van oude gevelstenen op zijn naam waarvan de laatste in Haarlem 'De Dodendans') een kleurenstaat ingeleverd. Een kleurenstaat -192- is een blaadje waarop alle kleuren staan omschreven en zo goed en zo kwaad staan ingekleurd die hij wil gaan gebruiken voor de omschreven onderdelen. Het blaadje zag er ongeveer zo uit: De Hooiwagen of De Vergulde Wagen: afmetingen 46 cm breed x 28 cm hoog Voerman: donkerblauw Achtergrond/fond zandsteen kleur (bentheimer/gebrand/omber/rauwe sienna) Wagen: midden groen Paardentuig: gebrande Siena Wielen: rode siena Hooi: gele oker/rauwe siena Paard 1: omber Paard 2: zwart Dit was niet genoeg hoewel uit de kleuranalyse deze kleuren aangetrof fen waren in de restanten verf in het reliëf van de gevelsteen. De Rijks dienst eiste een ingekleurde foto of kopie van de steen. Hierop wilde ik eigenlijk niet ingaan, want wat is er onbetrouwbaarder dan een paar kleurpotloden op een stuk papier terwijl er een blaadje is waarop de kleu ren zijn geschilderd. Ik heb toen maar een fotokopie ingekleurd en inge leverd, want anders was de steen nu nog niet gepolychromeerd. Na een paar weken kreeg ik antwoord: men was akkoord maar de leidsels ofwel het paardentuig moesten zwart (dit is 3 mm dik en de steen zit op 4 meter hoogte), de wielen in paarse dodekop en de hooiband in zwart/bruin met puntjes. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 194