Tobias Snoep Als stichting heb je hierover ook contact met vakgenoten in andere steden. In Amsterdam nemen ze nooit contact op met de Rijksdienst, maar alleen met de dienst Monumenten Archeologie (vroeger gewoon Monumentenzorg). Deze dienst vertrouwt hen en geeft zelfs 50 procent subsidie aan de eigenaar van een pand met een gevelsteen, als die eige naar zijn steen door de Vereniging Vrienden van Amsterdamse Gevelstenen laat herstellen. Kleuren onderzoeken de restaurateurs zelf; zij hebben genoeg kennis in huis. Zij krabben voorzichtig laagje voor laagje de oude verfresten weg, maken daar notities van en dan, uitgaan de van de oudst gevonden laag, bepalen zij de kleur. Zeker niet meer vol gens een pigmentonderzoek, want daar halen ze toch dezelfde resultaten mee. Eén keer hebben ze in Amsterdam zo'n onderzoek laten doen. Er kwam een 21 pagina's dik rapport met prachtige microfoto's van diverse kleurmonsters met veel moeilijke woorden en begrippen zoals 'De aan wezige chemische elementen zijn in de verfdwarsdoorsneden onder een scanning elektronenmicroscoop met energie-dispersieve Röntgenanalyse (sem-edx) geïdentificeerd.' Alsof het om de Nachtwacht gaat, terwijl wij praten over een gevelsteen die aan iedere weer- en verkeersinvloed wordt bloot gesteld. De herkomst van de 'Hooiwagen' is niet bekend, maar er zijn een paar mogelijkheden. In de Grote Houtstraat bevond zich een huis met de naam 'De Gulden Wagen' en ook in de Anegang stond een huis met deze MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 195