gezien als op de steen staat aangegeven. Waarschijnlijk was dat tot 1924 want daarna is het gebouw rechts gebouwd. Gevelsteen D'Appelaar' zat boven de poort van de Nauwe Appelaarsteeg. Waar de naam vandaan komt is niet bekend. Alleen in het huis rechts zat vroeger de jeugdvereniging 'Naest d'Appelaar' en er heeft vroeger een boomgaard op die plek gestaan. Beide stenen kwamen nu uit de gebouwen Damstraat 15-17. Deze zijn in 2000 gesloopt t.b.v. de door Architect Henket Partners ontworpen nieuwbouw aan de Damstraat van het gerechtsgebouw en een onder- -196- grondse parkeergarage. In het gerechtsgebouw hebben de stenen weer een plaatsje gekregen. De 'Damsteeg' is naast de dienstingang van het gerechtsgebouw op een paar meter van zijn oorspronkelijke plek terecht gekomen. D'Appelaar' is links van de hoofdingang geplaatst, niet ver van zijn oorspronkelijke plek. Wethouder Jur Visser onthulde op 31 maart 2005 officieel de 'Damsteeg' en verrichtte op dezelfde datum de eerste handeling voor het plaatsen van d'Appelaar'. Deze is pas op 12 april 2005 officieel geplaatst. Vincent van Goghlaan 7 t/m 55 en 73 t/m 115 Aan de Vincent van Goghlaan zijn twee nieuwbouwflats met 30 senio renwoningen voor Woningbouw vereniging Pré Wonen gebouwd. De flats zijn ontworpen door architect Gerrit-Jan van Rijswijk van architec tenbureau Verheijen Verkoren Knappers de Haan Architecten uit Leiden. Normaal kijken wij als stichting niet gauw naar nieuwbouw maar hier heeft Pré Wonen iets willen doen wat tot de jaren zestig wel vaker gebeurde: een kunstwerk toevoegen aan het gebouw. De nieuwbouw ligt opgesloten tussen de Mondriaanstraat en de Vincent van Goghlaan en draagt de naam Mondriaan. Ter gelegenheid van de oplevering van de nieuwbouw heeft de opdrachtgever twee tegelplaquettes laten ontwerpen. De plaquettes beli chamen de geest van Mondriaan in kleur en lijnenspel en zijn ontworpen door kunstenaar Jan Snoeck. De tegels zijn gemaakt bij Atelier Structuur '69 Den Haag. Op 27 februari 2005 heeft wethouder Mimi Rietdijk samen met de heer Mahabier, bouwcommissielid en bewoner op nr. 17 de tegelplaquette ont huld van Vincent van Goghlaan 7 t/m 55. De tweede tegelplaquette aan de Vincent van Goghlaan 73 t/m 115 is op 27 juni 2005 onthuld. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 198