Varia Straattypes -i99~ In zijn 'herinneringen' - vgl. de necrologie in dit jaarboek - schreef Mar- tien Bouwer onder andere ook over Haarlemse straattypes: De straattypes die ik me nog herinner waren onder meer 'De man op het stoeltje', die veters, garen en band en allerlei artikeltjes verkocht. Al zittend op zijn stoeltje verkocht hij zijn koopwaar in de stad. Als de mensen, die medelijden met hem hadden, hem iets wilden geven, dan zei hij: 'Ik ben geen bedelaar, maar een koopman.' Een andere figuur was 'De man met het zakje', een voddenboer die bij ons aan de deur kwam voor vodden. Als kind was ik bang voor hem. Als ik stout was zei Moeder: 'Ik zal je aan de man met het zakje meegeven.' Dan had je 'De barre winter'. Dat was O. Witsen, die op de Burgwal 103 woonde. Hij liep zomer en winter op blote voeten. Hij was echter een zeer geleerd man. In de vensterbanken van zijn huisje lagen hoge stapels boeken, die het hele uitzicht belemmerden. Ik heb hem op verschillende lezingen van de Volks Universiteit of van de Vereniging Haerlem, die ik bijwoonde, ook ontmoet. Hij luisterde aandachtig en soms viel hij de spreker in de rede om hem te verbeteren. Ook had je in Haarlem 'Schele Bos', een groot muziekliefhebber. Hij stond altijd te luisteren buiten de gem. concertzaal in de Wijde Appelaarsteeg. Waarschijnlijk was hij te arm of te gierig om het con cert binnen te beluisteren. Bos was een groot persoon met een spe ciale hoed op z'n hoofd. Ook bij muziekuitvoeringen in De Hout kon je hem dikwijls aantreffen. Een ander straattype was een meisje: 'Gekke Alie'. Die kwam je altijd in de stad tegen. Ook een andere bekende Haarlemmer die je geregeld door de stad zag fietsen was F.J.J.M. Haakman van de Bergh. Hij was vertegen woordiger en woonde in de Westerhoutstraat 6. Hij had aan de stang van de fiets een grote doos hangen, was rooms-katholiek en had BERT KOENE EN A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 201