altijd veel couranten bij zich. Ik sprak wel eens met hem of hij hield mij op straat aan. Hij heeft meer dan 30 jaar op hetzelfde adres gewoond. Hij was ook lid van de Vereniging Haerlem. De Engelse vrienden van Nicolaas Beets Nicolaas Beets hield in zijn studententijd een dagboek bij. Daarvan is een door Beets zelf vervaardigd uittreksel bewaard gebleven, dat in druk is -200- verschenen als Het dagboek van de student Nicolaas Beets 1833-1836 (uitgave verzorgd door P. van Zonneveld, Den Haag 1983). Wanneer het maar even kon, nam de Leidse student Beets de trek schuit naar zijn 'vaderstad' Haarlem. Hij sprak in zijn dagboek dan ook veel over zijn Haarlemse vrienden- en kennissenkring. Bijzonder warme woorden had hij voor de familie Lockhart. Zij waren 'een Engelse fami lie met welke ik te Haarlem tot mijn groot genoegen van tijd tot tijd in aanraking kom, uitmuntend in smaak en belezenheid'. Vader James Lockhart was in 1819 met zijn grote gezin - hij had zes zonen en drie dochters - naar Holland gekomen. Hij vestigde zich als onderwijzer in de Engelse taal in Haarlem en betrok de buitenplaats Koningstem aan het Zuider Buiten Spaarne. Beets ging graag theedrinken of souperen op Koningstem. Met James Lochhart voerde hij diepzinnige gesprekken over godsdienstige onder werpen en met de zoon John las hij Byron en Scott. De oudste dochter vond hij 'niet mooi, maar bevallig; een vrouwtje van veel smaak, veel lec tuur en die weet te converseren'. Op aansporing van de Lockharts publi ceerde Beets in 1835 een vertaling van gedichten van Byron. Dat werk droeg hij op aan John Lockhart. De bewoners van Koningstem werden door Beets geschetst als toon beelden van eruditie en rechtschapenheid, maar die schets was onvolle dig. In het archief van de Rechtbank van Eerste Aanleg te Haarlem vond ik bij toeval een aanplakbiljet dat bekend maakte dat Theodoor, Charles en Francis Lockhart - samen met nog twee in Haarlem woonachtige Engelsen - op 12 februari 1836 door het Hof van Assisen waren veroor deeld tot geseling op het schavot en acht jaar opsluiting in een rasp- of tuchthuis. Het biljet vermeldde hun signalement, want de veroordeelden waren voortvluchtig. Nader onderzoek in het archief van het Hof van Assisen bracht aan het licht dat de drie Lockharts en hun twee Engelse kompanen zich had den schuldig gemaakt aan zware mishandeling van de poortwachter van de Kennemerpoort. Na een uitstapje naar Spaarndam hadden Francis, Haerlem Jaarboek 2005 M.J. BOUWER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 202