Bert Koene schreef Voor God, Graaf en Geslacht. De kroniek van de ridders van Assendelft. Een monografie over leden van de familie Van Assendelft die door de eeuwen heen nauwe connecties met Haarlem heb ben gehad; deze is verschenen bij Uitgeverij Verloren in Hilversum. Lopend en nieuw onderzoek van de werkgroep: Frank Suurenbroek is zijn dissertatie over de stadsrandgebieden van Haarlem aan het afronden. Kees Otter houdt zich bezig met de geschiedenis van de nu vrijwel geheel gerenoveerde Thorbeckebuurt. Daan Kerkvliet gaat iets schrijven over het onderwerp van zijn persoonlijke studie: oude kerkklokken (uurwer ken). De thematische inventarisatie van historisch Haarlem zal nog ja- -207- renlang onderwerp van onderzoek en van groepsprojecten blijven. Er werden enkele interne lezingen gehouden: Loes Bertholee praatte de werkgroep bij over het onderwerp van haar studie: Volksherstel en Rechtsherstel in Haarlem, rond het einde van de Tweede Wereldoorlog. Loes gebruikt het door haar verzamelde materiaal onder meer voor voor lichting aan schoolkinderen; zij heeft nog niet besloten of en hoe zij haar bevindingen wil publiceren als haar onderzoek eenmaal afgerond is. Jules Steegmans hield, in het kader van de nieuwe pausverkiezing in 2005 en gezien onze huidige preoccupatie met religieuze architectuur, een pas sende kerstlezing over de verschillende pauskandidaten en de achter gronden van de recente pauskeuze. Thon Fikkerman verzorgde in juli een boeiende stadswandeling voor leden van de werkgroep, in het spoor van de Mariaprocessie, die in juni 2005 voor het eerst na ruim vier eeuwen weer plaatsvond. Het bestuur van de werkgroep is onveranderd: Arjan Vink is penning meester en tevens (namens de werkgroep) lid van de Raad van Advies van het Historisch Museum Haarlem, en formeel beheerder van de com puter. Henk Ahles is secretaris en Leny Wijnands voorzitter. De werk groep telde eind 2005 18 leden. De Werkgroep Gebouw en Omgeving Bijdrage van Johannes van der Weiden Een handvest voor de historische stad Op initiatief van het bestuur van de Vereniging Haerlem is door de werk groep een 'Handvest voor behoud, sloop en nieuwbouw in de historische stad' geformuleerd. Het Handvest bestaat uit tien Gouden Regels bij de beoordeling van ontwikkelingsplannen. Aanleiding voor het bestuur vormden de grote projecten, zoals de Appelaar, de Raaks, de Stads schouwburg en het Ripperdaterrein. De regels zijn inhoudelijke criteria, JAARVERSLAG VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 209