door nieuwbouw. In het ontwerp voor de nieuwbouw heeft de architect Mateo nadrukkelijk geprobeerd te refereren aan de gebouwen die blijven staan (het Doktershuis en het Paviljoen Welgelegen), maar er is op geen enkele manier rekening gehouden met de stedenbouwkundige context. In het ontwerp staan twee glazen kantoorgebouwen met hun blinde kopse kanten naar de Dreef, met een grote opening daatussen (het 'Gat aan de Dreef). Daardoor wordt het boulevardkarakter van de Dreef - dat door de 'nieuwbouw' van Bremer en Zwiers zorgvuldig was gerespecteerd en zelfs versterkt - ernstig verstoord. In samenwerking met vijf andere orga nisaties hebben wij mondeling en schriftelijk bezwaar aangetekend tegen -209- dit deel van de plannen en alternatieven voorgesteld. Ook heeft een gesprek plaatsgevonden van de voorzitters van de vereniging en de werk groep met de Commissaris van de Koningin. Deze acties hebben tot nu toe helemaal niets opgeleverd, zelfs geen inhoudelijke reactie op onze bezwaren. De gemeente is in meerderheid niet voor het plan. Maar pas nu het bouwplan grotendeels klaar is, wordt door de gemeente voor het gebied een bestemmingsplan gemaakt, en gaat het zoals het zo vaak gaat: het bouwplan bepaalt het bestemmingsplan in plaats van andersom. Bezwa ren tegen het bestemmingsplan zullen worden beoordeeld door de pro vincie. Door deze ingreep wordt ook het beschermde stadsgezicht ernstig aangetast. Hier ligt volgens de Monumentenwet een specifieke verant woordelijkheid bij de gemeente. De publieke ruimte De laatste decennia en met name de laatste tien jaar is de zorg voor de inrichting en het beheer van de publieke ruimte sterk toegenomen, ook in Haarlem. Ook hier ligt een speciale verantwoordelijkheid bij het loka le bestuur, maar evenzeer bij de plaatselijke middenstand. De publieke ruimte heeft ook de speciale aandacht van de werkgroep. De werkgroep heeft zich onder meer beziggehouden met de inrichting van de Oude Gracht en de passage van het Spaarne ten behoeve van de Zuidtangent; met de inrichting van de Oude Groenmarkt en met de plaatsing van de vuilcontainers. Het bestuur heeft op voorstel van de werkgroep bezwaar gemaakt tegen de sterke uitbreiding van het aantal terrassen op de Grote Markt en rondom de Grote Kerk. Hier is sprake van een ware monocultuur waar de horeca vrijwel alle andere functies verdringt (ook het vertrek van het ambtenarenapparaat naar Schalkwijk zal hieraan bijdragen). Ons bezwaar is ongegrond verklaard. JAARVERSLAG VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 211