wordt door enkele zeer brede waterlopen rond het vernieuwde complex. Wij hebben de gemeente er in een bezwaarschrift op gewezen dat de oude duinrel een bijzonder cultuurhistorisch en landschappelijk belang heeft. Voor een geïnspireerde ontwerper moet het mogelijk zijn om de huidige waterloop juist in het vernieuwde complex op te nemen, door deze als uitgangspunt te nemen voor de vernieuwing. Dit zou een inte ressante cultuurhistorische en landschappelijke meerwaarde geven aan het geheel. Wij blijven de planvorming op de voet volgen. Onze werkgroep telde in 2005 zes leden. In oktober kregen wij een zwaar verlies te verwerken, toen ons trouwe en deskundige lid Annelies Romijn overleed. Zij was al geruime tijd ziek, maar haar optimisme en veerkracht hielden haar heel lang op de been en zorgden ervoor dat haar overlijden voor ons volstrekt onverwacht kwam. Wij missen haar. Stichting Geveltekens Bijdrage van Martin Busker 2005 was een succesvol jaar voor de sgvh. Er zijn weer flink wat her plaatste gevelstenen te bewonderen in de stad, met als hoogtepunt de schenking van het Joh. Enschedé Museum aan onze stichting van de uit 16x1 daterende gevelsteen 'De Bakkerij'. Ook menen wij dat er een opleving is ontstaan in de architectuur van woningbouwverenigingen, die tegenwoordig meer aandacht schenken aan de kwaliteit van hun woonbestanden en de leefomgeving. Dit doen ze door de gebouwen/woningen met meer aandacht voor de vormgeving te laten ontwerpen en met meer oog voor details in materiaal, kleurge bruik en afwerking. Een gebouw mag ook weer een toegevoegde waarde als b.v. kunstwerk of herkenningspunt bezitten. Want het blijkt toch dat wanneer woningen worden gerenoveerd en/of nieuwbouw met meer zorg wordt ontworpen (niet als 'eenheidsworst'), de woningen en de omgeving minder snel verpauperen. Mensen zijn namelijk sneller geneigd hun woning of het flatgebouw waarin zij wonen beter te onderhouden als het er verzorgd uitziet. Een goed voorbeeld hoe het wel kan is te vinden aan de Vincent van Goghlaan/Piet Mondriaanstraat. Een in het oog sprin gend gebouw, afwijkend in architectuur en met speciaal ontworpen tegelplaquettes erin verwerkt. Zo probeert men ook geveltekens, die uit een bepaalde buurt komen te bewaren en weer op te nemen in een gebouw, dat daar nieuw wordt neergezet. Denk hierbij aan het gerechtsgebouw aan de Damstraat en de Lange Herenvest (de 'Dodendans'). Straks in de Raaks komen ook weer JAARVERSLAG VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 215