elementen terug die na de sloop daarvoor bewaard zijn. Hierdoor blijven stukjes geschiedenis van de stad voortleven. Ook wil men weer nieuwe gevelstenen, naamstenen, laten ontwerpen voor nieuwe gebouwen. Hierin proberen wij als Stichting te adviseren en mee te denken met de opdrachtgever. Wij zijn niet tegen nieuwe gevelstenen, mits deze dan ook een uitstraling of een element hebben waardoor te herkennen is dat deze nieuw zijn. Met deze werkzaamheden zijn wij als stichting het afgelopen jaar flink bezig geweest. Verder houden wij in de gaten of toezeggingen voor het herplaatsen van geveltekens ook worden nagekomen. -214- Eén van de hoogtepunten in 2005 voor de sgvh was al in het begin van het jaar en wel op 22 februari. Op die dag kreeg de stichting de gevelsteen 'De Bakkerij' uit 1611 van de heer Johan de Zoete, conservator van het Museum Enschedé, 'om niet' overgedragen. De stichting is hier bijzonder verguld mee. In 1948 schreef architect A. Kok al een artikel over deze steen in het Jaarboek van de vereniging. Wij willen nogmaals onze harte lijke dank uit spreken aan de directie van Joh. Enschedé en mevrouw van Rooden, die al sinds 2003 namens de firma Joh. Enschedé en Museum Enschedé contact onderhield met onze stichting over alle stenen van het voormalige Enschedé complex. De sgvh gaat zich nu inzetten om deze steen, die nog altijd in de Hoofdwacht staat, een passende plaats te geven. Jammer is dat wij nog niet tot een afronding van de nieuwe gevel steenroute en het kaart/kwartet spel zijn gekomen, dit moet nu in het eer ste halfjaar van 2006 geschieden. In het verslag van 2004 konden we melden dat de toekomst van 'De Westfaelsche Ham' er weer wat zonniger begon uit te zien, omdat de eigenaar van het pand Anegang 3 had toegezegd om de steen weer in zijn pand te laten plaatsen. Echter in heel 2005 kwam er niets van en het gaat er naar uitzien dat we toch naar een andere locatie moeten uitzien (Nieuw Heiligland). Wordt vervolgd. De 'Vergulde Hooiwagen' is na vele hobbels te hebben genomen gepo lychromeerd en de voormalige stenen uit het Enschedecomplex 'De Damsteeg' en 'De Appelaar' hebben hun plek in de gevel van het gerechtsgebouw in de Damstraat gevonden. Ook is de bijzonder mooie steen van G. Veldheer weer zichtbaar geworden in de doorgang van de Klokhuistoren. Over drie stenen op Bakenessergracht 84 is heel wat te vertellen, alleen is hiervan nog niets zichtbaar. Naar het zich laat aanzien zullen de werkzaamheden in 2006 worden uitgevoerd. Op het gebied van oude gevelreclame is te melden dat de gemeente op het pand Lange Herenvest 122/hoek J. van Raaystraat de gestukadoorde gevelreclame opnieuw heeft laten aanbrengen. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 216