Andere herinneringen waren het luchtschip Graf Zeppelin dat in 1929 over Haarlem vloog, de Zondagsschool in het gymnastieklokaal van de school in de Wilhelminastraat en zijn afkeuring voor militaire dienst in 1938 'omdat ik te smal was in verhouding tot mijn lengte.' Martien bezocht eerst de lagere school nr. 2 aan de Nassaulaan - het speelkwartier werd toen nog doorgebracht op de middenvakken van de Nassaulaan - en later School 4 aan de Botermarkt. Na zeven jaar volgde de Ambachtschool aan de Kleverparkweg. 'Doordat ik er minder dan 5 km vanaf woonde, mocht je geen gebruikmaken van je fiets. Dus dat was elke dag 4 x 4 km lopen, want geld voor de tram had je niet. Ik voel de me helemaal niet thuis op die school. Ik wilde elektricien worden, maar het eerste jaar was dat bankwerken en de hele dag vijlen. De lee- raar, N. Ootes, was een vreeselijke ruwe kerel. De allerergste was "ome" Jan Hoogwoud. Als je iets getekend had, moest je het verbeteren en hij gaf zulke dikke potloodkrassen op je werk dat je die met gummen haast niet weg kreeg.' In 1933, tijdens het tweede lesjaar, liep hij weg van deze school en ging over naar de Avond Vaktekenschool die ook in het gebouw van de ambachtschool was gevestigd. 'Ik mocht nu 's avonds wel met de fiets naar school.' Elektrotechniek werd echter niet onderwezen en na een halfjaar ging Martien ook hier weg. Op kosten van een oom volgde hij in de jaren 1935-1937 een cursus radio van twee avonden per week bij het 'Instituut Radio' van Rens aan de Rijksstraatweg 101. Het les geld bedroeg 10,- per maand. Leraar radiotechniek was Hugo Meinsma. De cursus bleek te moeilijk, omdat zijn vooropleiding te gering was en na twee jaar ging Martien over op privélessen van Meinsma. Deze kostten 6,- per maand en tot midden 1940 bleef Martien zijn privéleerling. Van jongs af aan was Martien geïnteresseerd in het experimenteren met lampjes, bellen, accu's, radio's, etc. Reeds in 1917 had vader Bouwer kennis gemaakt met de heer A. Benno, die speelfilms produceerde in de Hollandia filmstudio in de Anthoniestraat, o.a. de film 'Het geheim van Delft'. Enkele filmbeeldjes die vader als dank voor het figureren in deze film kreeg, waren de eerste 'lantaarnplaatjes' die de jonge Martien zag door middel van een oude toverlantaarn. In 1931 kocht Martien bij de hema voor i,- een filmprojectortje met een batterij voor de verlichting. Voor een kwartje kon je er nitraatfilmpjes bij kopen. Enkele jaren later kreeg Martien van Multifilm in het Kenaupark wat overgeschoten film- resten en hij kocht ook wel films bij 'Gekke Joop', Joop van Liempd, die samen met zijn broer Ben een rommelwinkeltje dreef in de Korte Begijnestraat. In maart 1937 werd hij via het Gemeentelijk Arbeidsbureau bij Docu- film/Aerodyne in dienst genomen voor 4,- per week in het Laborato- NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 223