rium van Aerodyne. Dit laboratorium voor de bestrijding van luchtver ontreiniging was gevestigd aan de Johannes Verhulstlaan 32/34 te Heemstede, tevens het woonhuis van de directeur ir H. van Tongeren. Hij analyseerde daar stofmonsters door middel van een zgn. windzifter en fungeerde ook als loopjongen voor boodschappen en klusjes. Ook het snijden (opnemen) van grammofoonplaten, het maken van technische films en in de oorlog het kopiëren van illegale lectuur en foto's behoorde tot zijn werk. In de oorlog maakte en verkocht hij zgn. 'moffenzeven': raamantennes die op de radio werden aangesloten, en die door draaiing de Duitse stoorzender wat minder hoorbaar maakten. In 1942 werd het huis aan de Nieuwe Groenmarkt teveel voor moeder Bouwer die toen al twaalf jaar weduwe was. Ook de kamerbewoners in huis werden haar teveel. Het huis werd verkocht voor 7.500,- (de hypo theek bedroeg 6.500) en voor 4,75 per week huurden moeder en zoon het huis Anthoniestraat 35. In de voorkamer was de schoenmakerij van W.P. Puts gevestigd, maar de rest van het huis was groot genoeg voor hen beiden. Hier redigeerde Martien in 1944 zijn illegale nieuwsbulletin Aeter Nieuws en hier is hij in diezelfde tijd in eigen woning ondergedoken. Wat betreft dit Aeter Nieuws het volgende: omdat van Bouwer bekend was dat hij naar de illegale radio kon luisteren werd hem dagelijks op zijn werk bij Van Tongeren in Heemstede gevraagd 'of er nog nieuws was'. Omdat het hem verveelde het hele verhaal meerdere keren per dag te moeten doen, besloot hij in juli 1943 het nieuws op te schrijven met enke le doorslagen. Later leerde hij typen en kon de oplage groter worden. Vanaf september 1944 kon hij het kantoor niet meer bezoeken en werd het blad door vertrouwde vrienden rondgebracht. Een aflevering bestond toen uit 4 pagina's en werd met zeven doorslagen in een oplage van acht exemplaren verspreid. De inhoud bestond uit de teksten van clandestie ne radioprogramma's die door Bouwer met een soort eigen steno werden opgetekend en daarna uitgewerkt. Toen de elektriciteitsvoorziening stop te bouwde hij een radio-ontvangtoestel op accu's. De moord op zijn directeur, ir. H. van Tongeren, in september 1944 (later bleek dat Claus Barbie dit op zijn geweten had) sterkte Martien in zijn illegale werk. In december 1944 bereikte het Aeter Nieuws dagelijks zo'n honderd lezers. In het voorjaar 1945 vroeg de communistische verzetsbeweging 'De Waarheid afdeling Haarlem hem om hulp bij hun nieuwsgaring en voor taan werd Brouwer zijn nieuws, iets bekort, door 'De Waarheid' verspreid in Haarlem en de Haarlemmermeer. Zijn eigen honderd lezers bleef hij zelf bedienen. Het leverde enige inkomsten op, wat welkom was omdat het werk in Heemstede was gestopt door ontslag van het gehele perso neel. Vanaf juni 1945 kon 'De Waarheid' in zijn eigen nieuws voorzien. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 224