avond opleverde en dat onder Kerkvliets opvolger J. Vennik bestendigd werd. In het kerkblad Rondom de Bavo schreef Bouwer in de jaren 1957- 1958 een zestigtal artikelen over de geschiedenis van de kerk. 'Zaterdags en maandagsmiddags na mijn werk in Heemstede, ging ik steeds "de bordjes verhangen". Ik moest dan in de borden buiten de kerkmuren de naambordjes van de predikanten verwisselen. In 1969 ontdekte ik de heer Th. A. Delleman tijdens een van mijn rondleidingen. Hij hing aan mijn lippen en vertelde na afloop dat hij, hoewel hij in de Anegang woonde, nog nooit in de kerk was geweest. Hij was zo enthousiast, dat ik hem -224- enkele boeken heb geleend en hem daarna opgeleid heb, zodat ook hij rondleidingen kon geven.' Het hulpkosterschap van Bouwer duurde tot 1974- In 1977 werd hij om gezondheidsredenen vervroegd gepensioneerd. Hij kon zich nu geheel aan zijn verzamelhobby's wijden: krantenknipsels over Haarlem, radio's en radiotoebehoren, geluidsbanden, etc. Hij was vele jaren actief in het Haarlemse Radiomuseum 'Farad' van A.W. Stiphout in de Spaarnwouderstraat. De restauratie van de koperen kroonluchters en wandlusters in 1986-1987 was voor Bouwer aanleiding het aspect van de verlichting van de Grote of Sint-Bavokerk, dat steeds 'onderbelicht' was gebleven, nader te onderzoeken en te beschrijven in het boekje Het licht in de Grote- of Sint-Bavokerk te Haarlem, een uit gave van de Vereniging Haerlem uit 1991. Bouwer was eerst getrouwd met Claar Elisabeth Louise Riezouw (1913- 1972) uit welk huwelijk hij twee zoons had, Fred en Ruud. In 1973 her trouwde hij met Geertruida Bauer. Sinds 1955 woonde hij in de Van Oosten de Bruynstraat te Haarlem. Joos Clijsen 31 augustus 1942-20 oktober 2005 Achtervolgd en ingehaald door een fatale ziekte is op 20 oktober 2005 beeldend kunstenaar Joos Clijsen overleden in haar woning aan het Ripperdapark 12. Een bijzondere plek: woonhuis, expositieruimte, ont moetingsplek, vast ijkpunt tijdens de Kunstlijn voor kunstenaars en iede re in beeldende kunst geïnteresseerde Haarlemmer. Een adres dat tot een begrip werd. Een klein stukje van de rijke erfenis die Joos ons nalaat, mét haar talrijke beelden, sculpturen, installaties en tekeningen, waarmee ze de ruimte in Nederland reliëf heeft gegeven. Haerlem Jaarboek 2005 A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 226