Henk Lagerwaard 13 september 1922-19 december 2005 We schrijven 1972. Mr. Henk Lagerwaard, geboren en getogen Haarlem mer, maakt de sprong van substituut-officier van justitie in Haarlem naar advocaat-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof. Ik interview hem voor het Haarlems Dagblad. 'Het is een aantrekkelijk beroep, maar ik weet niet of ik het over zou willen doen. Misschien zou ik voor arts kiezen, de laatste magiër ter wereld.' Als hij veertien jaar later op zijn vierenzestigste vertrekt uit Amster dam, inmiddels procureur-generaal bij het Hof, is hij aanmerkelijk cyni scher in zijn afscheidsinterview. Dat is dan vooral te wijten aan wat hij zelf ziet als de 'verpolitisering van de rechtspraak'. Dat klinkt door in zijn antwoord op dezelfde vraag als in 1972: stel dat hij het allemaal nog eens over zou mogen doen? 'Dan zou ik onder de huidige omstandigheden zeker kiezen voor de zittende magistratuur. De rechter is in ieder geval nog onafhankelijk.' Henk Lagerwaard overlijdt op 19 december in zijn slaap, 83 jaar oud. Hij heeft vastgelegd dat hij geen poespas wil, geen redevoeringen. Een besloten crematie, dat is hem genoeg. Het tekent hem. Een man wars van holle woorden en humbug, inspirerend voor zijn collega's, keiharde wer ker met grote maatschappelijke betrokkenheid, helder inzicht en grote eruditie. Een progressief lid van het openbaar ministerie, pvda- stemmer. Destijds, in de jaren zestig en zeventig, een verfrissend gezicht binnen de toen ietwat verstofte en strenge rechtbanksfeer in Haar lem. Velen herinneren zich hem als een officier van justitie vol relativeringsvermogen en humor. Een gewoon mens met z'n scoot ertje, die, bepaald niet erg auto- minded, toch zijn rijbewijs haalt, omdat hij vindt dat hij dan beter de overtredingen van de Wegenverkeerswet kan beoorde len. Hij is geboren in 1922, volgt het NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 237