het podium sta ben ik iemand anders, dan pas leef ik.' Het was de gesel van haar oude dag dat haar gezondheid haar de laatste jaren steeds meer in de steek liet. Ze wilde nog zo graag, maar met de vermoeidheidsziekte me onder de leden was optreden - écht leven - voor haar eigenlijk niet meer aan de orde. Haar geest bleef echter helder, en onverminderd kritisch. Ze belde nog wel eens naar de krant. Zo rond een uurtje of vijf, half zes, na haar schoonheidsslaapje. 'En die en die', vroeg ze dan, nadat ze op verdrietig verontwaardigde toon haar ongenoe gen over een fout jaartal, een in haar ogen incorrecte weergave of een haar niet toegezonden artikel had gespuid, 'werkt die eigenlijk nog bij jul lie? Echt? Och, maar die had toch allang weg moeten zijn? Ik heb het hem al zo vaak gezegd: je moet naar een landelijke krant. Weg van hier, weg van het vertrouwde.' Alsof het zo eenvoudig is om wat anders te vinden in deze tak van sport, vergoelijkte ik dan plaatsvervangend, maar daar wilde ze niet van horen. 'Waar een wil is, is een weg', sprak ze streng. 'Je moet nooit blij ven hangen. Talenten heb je gekregen om ze te gebruiken.' Ze had alle recht van spreken. Want Cobi Schreijer was niets meer of minder dan de levende illustratie van haar eigen opvattingen. Ze werd in 1922 als oudste kind geboren in een hecht Amsterdams arbeidersgezin, dat er dankzij een kordate moeder in de crisisjaren in slaagde nét een treetje hoger te klim men dan de omgeving. Ze was de allereerste van haar familie die naar de ulo mocht, maar haar capaciteiten reikten aanzienlijk verder dan dat. Het maakte haar tot een zoekende, met een enorme drive om zich te ont wikkelen. Haar zangtalent was intussen al vroeg ontdekt, door juffrouw Piet, haar kleuterjuf. Van haar kreeg ze haar eerste zanglessen en dankzij haar werd ze ook lid van een kinderkoortje. Zingen werd haar lust en haar leven. Als 16-jarige werd Cobi lid van The Varamount girls, een door Benedict Silberman geleid groepje dat eens in de twee weken live op de radio te horen was. Na de oorlog trad ze toe tot diens close harmony- groepje The Novelty Sisters, waarmee ze vrolijke Amerikaanse musical- en filmliedjes zong. Als onderdeel van de show van Max Tailleur gingen NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 245