voor. Het ging Schuyt er in de eerste plaats om dat hij de boeken zelf interes sant vond. Het financiële gedeelte bekeek hij pas daarna en het kwam niet zelden voor dat hij wat dat betreft een oogje dicht kneep. Toen zijn boekenim- port eenmaal floreerde, startte Schuyt ook zijn eigen uitgeverij. Een echte Haarlemse uitgever werd hij, die met tal -246- van interessante uitgaven over Haarlem een imposant en gevarieerd Haarlem fonds opbouwde. Ruim dertig jaar lang, vanaf 1971, verzorgde de uitgeverij Schuyt Co met grote accuratesse de uitgave van het Haerlem Jaarboek van de Historische Vereniging Haerlem, waarvan hij ook tien jaar bestuurslid was. Zijn betrokkenheid bij het Jaarboek was groot en even zovele jaren maakte Karei Schuyt ook deel uit van de redactie ervan. Hij was een actief redactielid, dat tal van goede ideeën voor artikelen aandroeg. Enige jaren geleden nam hij afscheid en bij die gelegenheid lieten Schuyt en zijn vrouw Elise zich kennen als hartelijke gastheer en gastvrouw. De voltal lige redactie werd bij hen thuis gefêteerd. Bij die gelegenheid ontkwamen we er niet aan dat hij voor ons enkele unieke filmpjes over de historische Haarlemse Blauwe tram draaide. Zijn verzameling op het gebied van trei nen moet enorm zijn. Reeds als 14-jarige HBs'er begon hij met het verza melen van spoorboekjes, dienstregelingen van Europese treinen en rede rijen en van autobus- tram- en luchtvaartmaatschappijen. 'Wie wilde weten hoe laat in 1947 de eerste trein van Moskou naar Berlijn vertrok, of wat de snelste manier is om van Aberdeen naar Windhoek te vliegen, hoeft niet ver te zoeken. Hij is bij Schuyt aan het juiste adres', schreef Haarlems Dagblad al vele jaren geleden. Zelf zei hij over zijn liefhebbe rij: 'Ik weet het, het is een eigenaardige hobby en ik weet ook niet waar om ik het doe. Soms denk ik wel eens: het grenst aan krankzinnigheid, maar ik vind het nu eenmaal heel gewoon leuk.' Eigenlijk was het de liefste wens van de jonge Karei Schuyt om reis bureaudirecteur te worden. In een interview in de Nieuzve Haarlemse Courant van 4 april 1953 met de toen 24-jarige Schuyt staat: 'Als wij hem vragen wat zijn ideaal voor de toekomst is, dan is dat simpeltjes gezegd: in Haarlem blijven Wanneer hij zijn studies beëindigd heeft ambieert hij een leidende functie in het verkeers- of reisbureauwezen. De heer Schuyt beschouwt een dergelijke functie als het hoogste ideaal.' Maar het werd vooral reizen per boek. Want zo beschouwde Schuyt Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 248