lezen. Hij zei daar eens over: 'Als ik een boek lees over China, dan ben ik ook in China.' De uitgeverij van Karei Schuyt, die hij een aantal jaren geleden ver kocht, mag worden gezien als Schuyts levenswerk. Hij legde er ziel en zaligheid in, moest natuurlijk ook commercieel denken, maar menig keer deed hij heel wat water bij de wijn als hij een bepaalde boekuitgave belangrijk vond en er eigenlijk niet voldoende geld voor was. Uitgaven over Haarlem en de verdere streekhistorie lagen hen na aan het hart. De eerste streekhistorische uitgave kwam in 1971 en dat was Santpoort 't playsante buyten. Er zouden er nog talloze volgen. Neem bijvoorbeeld -247- het standaardwerk over Teyler: Teyler iyy8-igy8. Studies en bijdragen over Teylers Stichting naar aanleiding van het tweede eeuwfeest. En om het meer recent te maken, boeken als De Loop van Het Spaarne, Arm in Haarlem, Lieven de Key, Haarlems Stadsbouwmeester, en Wim Vogels Literaire Wan del gids van Haarlem. Toen Schuyt Co veertig jaar bestond, in 1992, trakteerde Karei Schuyt de boekenwereld op het boekje Er is slechts één Schuyt. Daarin werd de geschiedenis van zijn boekenbedrijf beschreven. Maar Schuyt liet niet de schijnwerper op zichzelf richten: er werd vooral plaats inge ruimd voor de Haarlemse boekenhistorie in het algemeen en er staat een boeiende verhandeling in over het boek als informatiedrager voor de toe komst, geschreven door prof. dr. J.M.H.J. Hemels, terwijl Bert Sliggers over de vestigingsplek van Karei Schuyts bedrijf de speelse vraag stelt. 'Wat doet een Schuit op een gedempte gracht?' Ab van der Steur, die Schuyt goed kende, onder meer als mederedactielid van het Haerlem Jaarboek, buigt zich in dit boekje over de streekhistorische uitgaven, waarmee Schuyt zo'n grote affiniteit had. Juist die keuze van onderwer pen en auteurs onderstrepen het belang dat de uitgever hechtte aan rele vante en boeiende informatie. Het ging hem hier niet alleen om de glorie van het eigen bedrijf, hij nam de gelegenheid te baat om het uitgevers- en boekenvak in de stad Haarlem in breed verband te laten belichten. Karei Schuyt mag met recht een unieke persoonlijkheid worden ge noemd. Hij stond op de bres voor het goede boek en voor Haarlem. Het deed hem dan ook veel pijn toen hij moest toezien hoe zijn Haarlemse fonds, dat hij zo zorgvuldig had opgebouwd, in korte tijd van het boe- kentoneel verdween omdat zijn opvolgers niet de liefdevolle belangstel ling voor de Spaarnestad voelden, die hem altijd had geïnspireerd. Daarnaast vond ik Karei Schuyt ook privé een prettig mens en ik bewaar dan ook fijne herinneringen aan de keren dat ik hem heb ont moet. KO VAN LEEUWEN NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 249