pagnie die was gepubliceerd in de Extraordinaire Haerlemse Donder- daegse Courant van 31 oktober 1667. Die lijst omvatte een groot aantal producten, waaronder allerlei soorten textiel, die in Indië en Ceylon waren geladen, zoals 'Gingans, Mauris, Parcallen, Bethilles, Chiavonys, Chiauters Deriabad'. Een aantal van die termen kon niet worden ver taald, omdat de vertalers ze niet kenden of omdat ze in Rusland niet bekend waren. In die gevallen moest er dus nog wel eens worden geïm proviseerd of omschreven. Ook bij de weergave van de hoeveelheden van de diverse producten -22- werd de plank wel eens misgeslagen en werden er fouten gemaakt. Voor een deel werden die hoeveelheden uitgedrukt in aantallen (stuks), voor een ander deel in gewicht. Voor producten uit Indië werd nogal eens de toen in het Verre Oosten gangbare gewichtseenheid pikol gehanteerd. Een pikol kwam overeen met een gewicht van ca. 60 kilo. In het oor spronkelijke bericht in de ohc stond onder meer vermeld: '2718 stuks ruwe diamanten' - een bescheiden hoeveelheid. De Russische vertaling vermeldt echter '2718 pikol', dus 2718 x ca. 60 kilo ongeveer 160 ton! Als deze informatie zo aan de tsaar is voorgelezen (wat wij niet echt aanne men), zal deze wel grote ogen hebben opgezet met betrekking tot het laadvermogen van de voc-schepen en de grote schatten die zij uit de Oost wisten te halen.14' Hoewel waarschijnlijk geen enkele Nederlander toentertijd wist dat onze couranten in het Russisch werden vertaald, was wel bekend dat Nederlandse couranten in tal van landen gelezen werden, tot in Moskou toe. Dat blijkt onder meer uit tientallen klachten die door buitenlandse mogendheden in Den Haag werden ingediend door hun vertegenwoordi gers. In de regel ging het om berichten die in de visie van die mogendhe den onjuistheden bevatten of om andere redenen tegen het zere been waren. Bij de Staten-Generaal werd dan aangedrongen op sancties of andere maatregelen tegen die courant(en). De Staten-Generaal deden dat in de regel niet zelf, maar speelden de klacht door naar de provinciebe sturen, die ze op hun beurt weer doorstuurden naar het betreffende stads bestuur, met het verzoek of advies de drukker op het matje te roepen en zonodig te bestraffen. De indruk bestaat dat daar in de regel uiteindelijk weinig van kwam, omdat de courantiers, zo ze al niet officieel stadsdruk ker of stadscourantier waren, hun couranten in de regel alleen konden uitgeven met instemming van het stadsbestuur en derhalve meestal eni gerlei vorm van protectie genoten. Ook in Moskou had men kennelijk wel eens last van die lange tenen. Zo meldt Sautijn Kluit,15» op grond van Nederlandse overheidsbronnen, dat er in 1646, 1666 en 1670 door of namens autoriteiten in Moskou Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 24