Derk Persant Snoep 9 april 1935-27 oktober 2005 Na zijn dood op 27 oktober 2005 werd Derk Snoep vanuit zijn huis Julianastraat 11 in Haarlem begraven op de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal. Daarmee boog zijn leven zich tot een volle cirkel: de lig ging van het graf boven op een duin weerspiegelt de positie van de nabij op een duin liggende Zandhoeve aan de Vinkenbaan in Santpoort, het huis waar hij op 9 april 1935 werd geboren. Tussen deze momenten van -248- geboorte en sterven ligt het landschap van zijn leven dat ten diepste door de streek tussen Santpoort en Haarlem werd bepaald. In de door hem geschreven autobiografische schets (1997) vertegen woordigt het ouderlijke huis een magische plek, die hem zijn hele leven zal vergezellen: hij droomt er iedere nacht van. De kamers, de tuin, het geluid van waaiende dennen: hier worden zijn verbeelding, zijn historisch en cultureel besef geboren. Boutet de Monvel's publicatie over Jeanne d'Arc en de boeken van Jules Verne vormen even belangrijke inspiratie bronnen als de nabij gelegen ruïne van Brederode waar hij zijn eerste schoolopstel aan wijdt en waar hij als jongen rondleidingen geeft. Op de Bloemendaalse Schoolvereniging geniet hij van het zingen (op zijn laat ste ziekbed bracht hij vele liederen uit dat repertoire ten gehore) en van het voorlezen. Na de oorlog zal hij het Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum op Elswout bezoeken. Scholen en landelijke, boomrijke omgeving zullen voor altijd zijn romantische buitengevoel bepalen: het huisje in het bos en op het land, een ideaal dat later bewaarheid wordt als hij de beschik king krijgt over een 'datscha' bij het Drentse Exloo, voor hem een oord van groot geluk en werkzaamheid in zijn latere levensjaren. De jeugd van Derk Snoep is wat eenzaam en teruggetrokken en wordt in 1940 verstoord door het uitbreken van de oorlog. De aankondiging daarvan op een heldere dag in mei vormt zijn vroegste jeugdherinnering. Omdat hij een joodse moeder heeft, moet het gezin in 1943 aan de Amsterdamse Beethovenstraat gaan wonen. Dit is in vele opzichten een diep traumatische periode. Zijn hele leven houdt hij een grote fascinatie voor deze oorlog, hij leest er veel over, is er intellectueel en emotioneel intensief mee bezig, het bepaalt veel van zijn visie op mens, maatschap pij en politiek. De joodse herkomst speelt in zijn oriëntatie op de wereld een uitermate belangrijke rol. Grootvader Maurits Binger, die zo'n vitale rol speelde in de Haarlemse en nationale filmindustrie met zijn filmfa briek Hollandia, is voor hem een ijkpunt, ook al heeft hij hem nooit gekend. Artisticiteit, theatraliteit - Derks eerste toneelrol na de oorlog is als rechter in het toneelstuk De Ring van de Hertog -, een zekere affec- Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 250