Franciscus Antonius (Frans) Vissers 6 augustus 1923-26 september 2005 Bij de druk bezochte uitvaartdienst in de kathedrale basiliek Sint-Bavo waren uit het hele land delegaties aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan Frans Vissers. In bestuurlijk Nederland is Frans gedurende zijn werk zame leven een markante persoonlijkheid geweest. Frans was een gebo ren en getogen Limburger. Op de hbs in Heerlen werd Frans als vierde klasser al voorzitter van de leerlingenclub. Op de katholieke economi- -252- sche hogeschool Tilburg was hij vice-praeses van het studentencorps Sint Olof. Opvallend was de grote delegatie studenten van zijn dispuut bij de begrafenis. Als mentor gaf professor Coppenhagen Frans het advies zijn toekomst te zoeken in de bestuurlijke richting. Een achteraf gezien perfect advies. Als dank werd Frans in 1987 lid van het bestuur van de Katholieke Universiteit Brabant. Op 26-jarige leeftijd werd Frans Vissers econoom bij de congregatie van Broeders van Sint Joannes de Deo en tevens algemeen directeur van de instellingen van Sint-Joannes de Deo in Nederland. Dit hield voor hem en zijn echtgenote een verhuizing in naar Haarlem. De Broeders hebben meer dan 100 jaar de leiding gehad over algemene ziekenhuizen, bejaardenhuizen en verpleeghuizen en de wijkzorg. Dit bracht voor Frans veel over het gehele land verspreide vergaderingen met zich mee. Zo ontstond ook zijn uniek landelijk netwerk in de volksgezondheid. In J975 kwamen de broeders, mede door het uitblijven van nieuwe roe pingen, tot het besluit zich volledig terug te trekken uit de leiding van gezondheidsinstellingen en zich alleen nog maar te richten op het ver zorgen van de zieke medemens. Frans Vissers wordt dan voorzitter van de Stichting Sint-Joannes de Deo en q.q. gedelegeerd voorzitter van een zestal dochterinstellingen. Frans zag het als een sociale verplichting en als een bijdrage in de afronding van de katholieke emancipatie zitting te nemen in vele bestu ren, die werkzaam zijn op het maatschappelijk terrein. De Limburger, met de zachte 'g' was, van 1953 tot 1971 fractievoorzit ter van de kvp in de gemeenteraad van Haarlem en later twaalf jaar lid van de provinciale staten van Noord-Holland. Frans werd voorzitter van de Kvp-kring Haarlem en lid van het partijbestuur van de kvp en cda. In de jaren zeventig broeide het in de gezondheidszorg. Frans wordt benaderd als staatssecretaris van Volksgezondheid in het Kabinet Den Uyl. Hij werd naar eigen zeggen teveel gezien als representant van de werkgevers en legde het af tegen Jo Hendriks, die als ziekenfondsdirec- Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 254