stelling is een initiatief van het Kabeljauw Genootschap, dat aandacht wil voor deze uitstervende vissoort. Bij de opening wordt vissoep geserveerd. In samenwerking met andere musea heeft Teylers Museum een vloeistof tegen inktvraat ontwikkeld. In de collectie tekeningen van Teylers zijn er zes- tot zevenhonderd door inktvraat aan getast. Daarbij zijn werken van rembrandt en claude lor- rain. Als het middel de oplossing tegen inktvraat brengt, is dat een wereldwijde doorbraak. -270- 4 Zonder schermutselingen is 's ochtends het pand van de vroe gere banketbakkerij Franssen in de Zijlstraat ontruimd. Er zaten krakers in, die er een weggeefwinkel in hadden geves tigd. 7 Villa Lommerrijk aan de Koningin Wilhelminalaan bij de Haarlemmerhout hoeft niet te worden gesloopt. De karakteris tieke witte villa met de trapgeveltjes wordt verbouwd tot drie appartementen. Sloop dreigde omdat appartementenbouw niet rendabel leek. 11 Door de uitstoot van uitlaatgassen van het verkeer worden op veertig wegen in Haarlem de Europese normen voor fijnstof overschreden, zo blijkt uit het rapport Luchtkwaliteit 2004. De Spaarndamseweg is de meest vervuilde weg van Haarlem 15 Het Frans Halsmuseum exposeert drie schilderijen die in de afgelopen tijd grondig zijn gerestaureerd. Dat zijn Maria Magdalena van de schilder jan nagel uit 1592, Jupiter en Antiope van hendrick goltzius van 1612 en De wijnoogst van caesar van everdingen. Op het laatste schilderij kwam tij dens de restauratie een vijfde persoon tevoorschijn. 19 Haarlemmer pieter waalewijn loopt op 85-jarige leeftijd voor de zestigste keer de Nijmeegse Vierdaagse. Daarover zegt hij heel stoïcijns: 'Eigenlijk ben ik niet zo'n loper, maar de Vierdaagse zit gewoon in mijn systeem.' 21 Voor het plein bij de Adalbertusschool in Spaarndam gaat een soort avondklok gelden. Om de overlast van hangjongeren tegen te gaan, is het plein voortaan vanaf 23.00 uur verboden gebied. Er komt een bord waarmee dit verbod duidelijk wordt gemaakt. 22 Een ruime meerderheid van de gemeenteraad wil dat er een monument met de namen van de ruim 700 Haarlemse joden die in de Tweede Wereldoorlog om het leven kwamen aan de Westergracht komt. Vanaf die plek werden de Joden naar Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 272