Hier gaat het wel weer om vertalingen, zoals Younge aangeeft in het eer ste nummer: 'The Harlem's Courant being so much approv'd by all inquisitive Persons, I think a translation of the same, will be very acceptable; and therefore I intend to Translate it constantly, as soon as the Post comes in.' Latere vertaalde couranten zijn niet bekend.22) Wel staat vast dat diverse Engelse couranten frequent artikelen uit de ohc en andere Nederlandse couranten citeerden, in de regel met vermelding van de bron. Dat over nemen van berichten uit andere kranten was overigens overal in Europa en ook in Nederland gebruikelijk, tot ver in de negentiende eeuw. De 'knipredacteur' was zeer lang een bekend verschijnsel in de nationale en internationale journalistiek. Voorlopige balans De Oprechte Haerlemse Courant is de enige Nederlandse courant waar van het overgrote deel van de zeventiende-eeuwse jaargangen in eigen land bewaard is gebleven, in het Museum Enschedé in Haarlem. Van alle andere couranten uit die eeuw, met uitzondering van de Amsterdamsche Courant, althans vanaf 1684, hebben we alleen losse nummers, (delen van) enkele jaargangen en soms zelfs helemaal niets. Voor substantiële collecties van zeventiende-eeuwse Nederlandse couranten, zowel de Nederlandstalige als de Frans- en Engelstalige, moet vooralsnog toe vlucht worden genomen tot buitenlandse archieven en bibliotheken. Koploper daarin is de Koninklijke Bibliotheek in Stockholm, waar in de jaren 1930 niet minder dan 1300 overwegend unieke exemplaren van Nederlandse couranten uit vooral de eerste helft van de zeventiende eeuw zijn (her)ontdekt, waaronder de allereerste. In de collectie Enschedé ontbreekt nagenoeg alles uit de jaren 1656- 1665, maar dank zij de recente vondst van 70 unieke nummers uit die periode in buitenlandse archieven en bibliotheken, kan de geschiedenis van het eerste decennium van Casteleyns courant nu aanmerkelijk beter in kaart worden gebracht. Bovendien bevestigen die vondsten duidelijk het grote internationale afzetgebied van de ohc in de zeventiende eeuw, dat ten minste reikt van Londen tot Moskou en van Stockholm tot Oldenburg. Het is te hopen dat nader onderzoek in buitenlandse bewaar plaatsen nog meer indicaties daarvoor oplevert. Ook twee andere internationale dimensies van de ohc in de zeven- INGRID MAIER EN RENÉ VOS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 31