brandstof werden in de zomer gedurende een week en in de winter gedu rende twee weken verstrekt.9' Het aantal bedeelde kraamvrouwen nam in de eerste helft van de negentiende eeuw een hoge vlucht. Zo kregen in 1825 164 kraamvrouwen hulp en in 1850 was dit aantal gestegen tot 276. Na 1861 kwam het aantal bedeelde kraamvrouwen niet meer boven de 200 uit en schommelde het aantal tussen de 100 en 187. Deze cijfers zijn op zich niet verwonderlijk want Haarlem was in die tijd, door de slechte economische situatie, een arme stad met een groot aantal inwoners die een beroep deden op de armenzorg. Pas na 1870 bij de opkomst van de industriële ontwikkeling braken betere tijden aan.10' In de twintigste eeuw veranderde aan de bedeling zelf niet zoveel. De luiermand, toen volledig pakje genoemd, was er in twee variaties. Pak ketje A bestond uit acht linnen luiers, twee wollen luiers, twee kinder hemdjes, twee flanelletjes, twee navelbandjes en een hemd en laken voor de kraamvrouw. Pakketje B was iets minder uitgebreid doordat de kle ding en navelbandjes ontbraken, maar er zaten wel vier linnen luiers extra in. De pakketjes vertegenwoordigden een waarde van resp. 12,50 en 11,75. In de loop van 1937 zijn de goedkope pakketjes ingevoerd. Deze pak ketjes waren iets minder van kwaliteit en waren bestemd voor 'zeer slor dige gezinnen, die de goede luierpakjes eigenlijk niet waard zijn'. Het goedkope pakketje was zeven gulden waard en bevatte alleen 12 katoenen en twee wollen luiers.11' De commissie ging zich ondertussen steeds meer afvragen of de inhoud van de pakketjes nog wel voldeed. Het leek haar wenselijker om binnen de grenzen de kraamvrouw zelf te laten kiezen, zodat zij bijvoor beeld alleen luiers kon krijgen. In 1939 bleek uit navraag bij wijkver pleegsters dat luiers, lakens, slopen, nachtjaponnen en dergelijke het meest nodig waren. Kinderkleertjes werden meestal op naaikransjes in de wijken gemaakt. De commissie sprong hierop in door de inhoud van een volledig pakje enigszins aan te passen. Vanaf 1940 bevatte een pakketje 12 gerstekorrel luiers, twee wollen luiers, een graslinnen laken met sloop, een katoenen nachtjapon en twee babyflanelletjes. Zo'n pakketje verte genwoordigde een waarde van rond de 14,00. Eind maart 1940 ging de commissie er uiteindelijk toch toe over om de pakketjes in het vervolg naar behoefte samen te stellen. Kraamvrouwen konden toen bijvoorbeeld ook alleen maar luiers uitgereikt krijgen.12' Alle pakketjes werden tegen betaling geleverd door de Haarlemse afdeling van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging Arbeid Adelt.13' Deze Haarlemse afdeling van Arbeid Adelt was in 1872 opgericht Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 48