werd, op aanraden en met medewerking van de verloskundige mevr. E. Mets-Meinema, tot invoering van wisselkoffers voor kraamvrouwen. De bedoeling was dat deze koffers uitgeleend zouden worden aan kraam vrouwen en weer schoon en wel zouden worden teruggegeven. Half juni 1942 waren er tien wisselkoffers ingericht, elk met de volgende inhoud: drie lakens, drie slopen, drie badhanddoeken met washandjes en twee sluitlakens. Vijf koffers werden in bruikleen gegeven aan de Christelijke Vereniging tot Kraamhulp en vijf aan het Fonds tot behartiging der belan- -48- gen van hulpbehoevende Kraamvrouwen.18» Op één juli 1943 werd door de Zorgdragende Commissie besloten om beide verenigingen ieder 100,00 per jaar te geven voor de zorg en administratie van de wissel koffers. Einde 1946 waren er nog negen koffers over, één was er gestolen en een aantal anderen moesten aangevuld worden omdat er stukken uit gestolen of versleten waren. De commissie besloot toen, zodra het enigs zins mogelijk zou zijn, om de wisselkoffers af te schaffen en de pakketjes weer in te voeren. Het juiste jaar van herinvoering van de pakketjes is niet bekend; in ieder geval waren in 1955 de wisselkoffers niet meer in gebruik.19» Het bestuur Het bestuur bestond vanaf de oprichting in 1820 in de regel steeds uit zes damesbestuursleden. De benoeming van een nieuw bestuurslid vond tamelijk informeel plaats. Bij een vacature werd meestal in onderling overleg een opvolgster gepolst en als zij geen bezwaren had gekozen. Het waren meestal vooraanstaande dames met een druk sociaal en maat schappelijk leven. Vaak vervulden zij diverse andere bestuursfuncties, waar zij elkaar dan ook weer ontmoetten. De relatie met het bestuur van de Haarlemse afdeling van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenveree- niging Arbeid Adelt is al eerder aan bod gekomen. Wilhelmine Quarles van Ufford-Teding van Berkhout en Clara Catharina Elisabeth del Court van Krimpen-Röell waren beiden zowel bestuursleden van de commissie als regentessen van het Sint Elisabeths Gasthuis. En ook de dames Jea- nette Catharine Justine Teding van Berkhout-Duijmaer van Twist en Henriëtte Cornelia Quarles van Ufford-de Favauge bekleedden in 1921 al geruime tijd beide functies.20» Bestuursfuncties bleven niet zelden in de familie. Zo was de familie Van Styrum jarenlang in het bestuur vertegenwoordigd. Damesleden van de familie Van Styrum bijvoorbeeld maakten gedurende bijna de gehele negentiende en twintigste eeuw deel uit van het bestuur. Aan de wieg van Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 50