De Haarlemse Sint-Joseph als kathedraal Naar aanleiding van enige recente vondsten Inleiding Toen in 1853 de rooms-katholieke bisschoppelijke hiërarchie werd her steld, moesten voor de nieuwe bisdommen kathedralen worden gezocht.1' Slechts in een paar gevallen kon de oude draad weer worden opgeno men, daar kwam de oorspronkelijke kathedraal weer ter beschikking van het bisdom. Dit geschiedde in Roermond, waar het oude bisdom pas in 1801 was opgeheven. Daar werd de hoofdkerk van de stad, de Sint-Chris- toffel, weer kathedraal, een functie die zij overigens pas in 1661 had ver kregen, terwijl het bisdom al in 1559 was gesticht. In 's-Hertogenbosch waren de katholieken in 1810 weer in bezit gesteld van de Sint-Jan, die na de verovering van de stad in 1629 door Frederik Hendrik in protestantse handen was gekomen. Wat lag meer voor de hand dan deze kerk, die vanaf 1559 kathedraal was geweest, opnieuw met deze waardigheid te bekleden? In de andere bisdommen lagen de zaken minder eenvoudig. In Utrecht was de Domkerk solide in handen van de protestanten en deze dachten er niet over het gebouw af te staan. Er was eigenlijk maar één kerk die in aanmerking kwam om als kathedraal en metropolitaankerk van het nieu we aartsbisdom te dienen. Dat was de voormalige Johannieterklooster- kerk van Sint-Catharina, die sinds 1815 weer voor de rooms-katholieke eredienst werd gebezigd. De katholieken hadden daarmee in ieder geval een middeleeuwse kathedraal, maar deze was wel tamelijk bescheiden. In Breda en Haarlem stond de katholieken zelfs helemaal geen mid deleeuwse kerk ter beschikking. Het bisdom Breda was een geheel nieu we stichting en dus was er geen oude kathedraal die zou kunnen worden teruggegeven. De katholieken kozen als kathedraal de tussen 1836 en 1838 gebouwde Sint-Antoniuskerk, een neoclassicistisch gebouw, ontworpen door Pieter Huyser. In 1866-1869 bouwde Pierre Cuypers een nieuwe grote kerk van een uitgesproken kathedraal model, die in 1875 ook daad werkelijk tot kathedraal werd verheven. Deze kerk werd helaas gesloopt in 1969, waarna een tijd lang de moderne Sint-Michaëlskerk als bis- ARJEN LOOYENGA

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 60