(i8i2-i888).7> Zo ook de onder het presidentschap van Van Vree gebouw de Seminariekapel in Warmond. Het ligt dus enigszins voor de hand dat Van Vree hem ook de opdracht voor een bisschoppelijke troon heeft doen geworden. Men zou de initialen ook zeer wel als L.V. kunnen lezen. Het ontwerp is nogal eclectisch van vormgeving. De eigenlijke zetel is van een model dat in het laatste kwart van de achttiende eeuw tot ont wikkeling kwam. Typerend is vooral de ovale rugleuning. Zeker niet laat achttiende-eeuws is de bekroning van de rugleuning; men ziet daar een cartouche in vormen die associaties wekken met het laat zestiende-eeuw- se rolwerk. De leeuwenpoten kunnen aan het empire zijn ontleend. Op de uiteinden van de armleuningen zijn cherubijnenkopjes te zien. De troon is geplaatst tegen een achterwand met baldakijn. Aan weerszijden van de zetel zijn een soort hekken geplaatst met fantasievolle bogen, opgebouwd uit c-voluten. Op deze hekken rusten de zuilen van het bal dakijn. Zij hebben een benedenschacht van een achtkantig model en een gedraaid bovendeel. Dergelijke zuiltjes zijn ook als geleding tegen de ach terwand aangebracht. Het eigenlijke baldakijn, dat gedeeltelijk in over stek is uitgevoerd, is voorzien van halfzuilen met zeven bogen met lam brequins. Boven elke boog is een cartouche in rolwerkvormen aange bracht. Boven de bogen een architraaf en daarboven weer een fries. De kroonlijst wordt onderbroken door verschillende wapenschilden, gevat in cartouches in rolwerkvorm. Links ziet men het rijkswapen, rechts het wapen van Zeeland, het stamland van de Van Vree's. De acanthusdeco ratie in de kroonlijst vertoont vormen ontleend aan het Lodewijk xiv. Aan deze stijl herinneren ook de vazen op de hoeken. Het geheel wordt bekroond door een koepel, waartegen aan de voorzijde het door twee engelen gedragen wapen van Van Vree is aangebracht. Aan de linkerkant is een engel te zien die de bisschoppelijke hoed draagt. Wat voor pendant deze aan de rechterzijde had moeten krijgen, is niet bekend. De koepel wordt bekroond door een podest met guirlandes waarop een boek, onge twijfeld de bijbel met daarop een mijter. Men ziet hier dus een onbe kommerde vermenging van vroeg zeventiende-eeuwse vormen, zoals het rolwerk en de gedraaide zuilen, en Lodewijk xiv-elementen, zoals het acanthuswerk in de kroonlijst en de vazen. Kortom, eclecticisme in opti ma forma. Het is niet bekend of dit ontwerp ooit is uitgevoerd, maar waarschijn lijk is het niet. In de collectie tekeningen in het Rijksarchief zijn nog ver schillende ontwerpen voor een cathedra uit later tijd te vinden. Waarom zou men zich die moeite hebben gegeven, als men reeds beschikte over een zo kostbaar stuk als het ontwerp te zien geeft. Bovendien viel de opdrachtgever weg. Bisschop Van Vree overleed namelijk op 31 januari 1861. Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 66