wel naar vernieuwing maar de decoratieve overdaad trok hen niet zo aan. Zo treft men in Nederland een meer gematigde vorm van de jugendstil veelvuldig aan. In het begin van de Eerste Wereldoorlog raakte de jugendstil uitgebloeid. De rationele variant leefde echter nog wel enige tijd door. Jugendstilpanden in Haarlem Bij een vrij groot aantal panden in Haarlem die gebouwd zijn tussen 1900 -90- en 1915 zijn kenmerken van de jugendstil waar te nemen. Bij het selecte ren van karakteristieke voorbeelden is uiteraard gezocht naar gebouwen waarbij deze kenmerken duidelijk aanwezig zijn. Maar ook de vormge ving van vele, in dit opzicht wat minder in het oog springende panden uit deze periode, wordt beïnvloed door de Nieuwe Kunst. Dit kan tot uit drukking komen in de detaillering van de ramen en deuren van het ge bouw en in de vormgeving van decoratieve elementen, zoals de boog- trommels, waarbij vaak florale vormen of ook wel het zweepslagmotief zijn toegepast. De invloed van de rationeel gerichte architectuur, die ook in het werk van Berlage voorkomt, is duidelijk aanwezig. Bij enkele voor beelden is in de gevels beeldhouwwerk aangebracht met art nouveau ken merken. Aelbertsbergstraat 14,1902 Architect: onbekend Indieners bouwaanvraag: Forsman en Vink, ondernemers uit Amsterdam, t.b.v. een bouwblok met zeventien eenvoudige burgerwoningen, genummerd 10 t/m 42. Elke twee woningen zijn door een grijs gekleurde gemetselde pilaster gescheiden van het aangrenzende tweetal. De gevel van elk pand is asym metrisch van opzet. Het metselwerk is uitgevoerd in baksteen. Bij de ingangspartij heeft dit een roodachtige kleur. Het overige metselwerk is wat meer paars gekleurd. De deuropening van pand nr. 14 is afgesloten door een als een halve cirkel uitgevoerde boog. Tussen de voordeur en het bovenlicht is een boogvormige tussenregel een zgn. kalf aangebracht. De deur, die voorzien is van siersmeedwerk, verkeert nog in de oorspronkelijke staat. De ramen op de begane grond hebben een gebogen bovendorpel. De ramen op de bovenverdieping zijn rechthoekig van vorm. Deze vensters zijn afgesloten met een gemetselde segmentboog. In het pleisterwerk van deze bogen zijn in de boogtrommel lineaire decoraties aangebracht die ontleend zijn aan Haerlem Jaarboek 2005

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 92