toch tonen zowel het raam als de deur de kenmerken van het experiment, de behoefte tot verandering. Met name geldt dit voor de deur die heel nadrukkelijk de vormgeving vertoont van de Jugendstil. Gierstraat 55-57,1903 Architect: W.F. Doeglas Opdrachtgevers: de gebrs. C.H. en G.H. Scholte, t.b.v. een schilders werkplaats De voorgevel van dit gebouw vertoont vooral op de begane grond duide- —97— lijke kenmerken van de Jugendstil. Het metselwerk van het pand bestaat uit rode verblendsteen. Het rust op een hardstenen plint. In het gevelvlak op de begane grond zijn speklagen aangebracht. De jugendstilmotieven, waarmee ze versierd zijn, hebben een symmetrische opbouw. De beide brede puien zijn afgesloten met ellipsvormige bogen, voorzien van cementstenen aanzet- en sluitstenen. In deze stenen zijn asymmetrisch gevormde figuraties aangebracht. Binnen de twee door een gemetselde spitsboog afgesloten deuropeningen bevinden zich de authentieke voor deuren van de bovenwoningen. Naast de deur van nummer 57 rood bevindt zich een iets bredere poort die ook door een spitsboog is afge sloten. Deze poort gaf toegang tot een perceel gelegen aan de Grote Houtstraat. Ook de spitsbogen van de twee deuren en de poort zijn voor zien van sluit- en aanzetstenen. Laatst genoemde stenen vormen één geheel met de aanzetstenen van de naast gelegen pui- en deuropeningen. Binnen de puien bevinden zich de toegangen tot de voormalige winkel en werkplaats. De ramen binnen de puien en de bovenlichten van de voor deuren en de poort beschikken nog over de originele indeling, die afkom stig is uit de jugendstil. De ramen van de eerste verdieping zijn afgesloten met een uit cement opgebouwde segmentboog. De boogtrommels zijn gevuld met een uit gekleurde tegeltjes samengesteld mozaïek. Helaas zijn de oorspronkelijke ramen vervangen door uit kunststof bestaande exem plaren. Op de begane grond is nu een rijwielhandel gevestigd. Kleine Houtweg 23 t/m 31,1907 Architect: J.C. van den Berg Opdrachtgever: B. Steenweg, eigenaar van de grond De huizen zijn om en om voorzien van een dubbele erker met afge schuinde zijkanten. Het erkergedeelte van de gevel wordt afgesloten door het overstek van het zadeldak waarmee het erachter gelegen gedeelte van de huizen is afgedekt. Onder dit overstek bevindt zich een driehoekig KRIJN HAASNOOT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 99