Ten geleide Natuurlijk is er in dit jaarboek aandacht voor het 350-jarig bestaan van de Oprechte Haerlemse Courant, die als Weeckelycke Courante van Europa in 1656 door drukker Abraham Casteleyn voor het eerst werd uit gegeven. In het artikel beschrijven de auteurs Ingrid Maier en René Vos hoe groot het verspreidingsgebied van de courant was. Vroege exempla ren zijn onder andere teruggevonden in Moskou, Londen, Stockholm en Oldenburg. Het oudste Haarlemse nummer dat in het Russische archief bewaard is gebleven is van 27 maart 1660. De buitenlandse kranten en dus ook de Nederlandse werden allemaal in het Russisch vertaald. In Engeland heeft men meerdere malen geprobeerd een imitatie van de suc cesvolle ohc te maken. Het artikel doet eens te meer verlangen naar de nog nooit gemaakte integrale geschiedschrijving van deze oudste courant van Europa. Het Haarlems Dagblad viert nu uiteraard het jubileum van de Oprechte. Tijdens de Tweede Wereldoorlog fuseerden beide kranten door toedoen van de bezetter en na de oorlog bleef die ene krant bestaan. J.J. Peereboom vertelt zijn herinneringen aan de veel jongere geschiede nis van Haarlems Dagblad. Zijn grootvader, vader en oom voerden de directie en zelf werd hij ook journalist, maar niet in Haarlem. Zouden wij wel altijd de juiste vertaling van de Haarlemse wapen spreuk vicit VIM virtus gebruiken? H. Hofstra betwijfelt dat. Volgens hem is de vertaling van virtus door deugd te simpel. Dat zou moeten zijn mannelijke moed of heldhaftigheid. Liefdadigheid is in Haarlem van alle eeuwen. Helen van der Eem beschrijft daar een bijzondere vorm van, wanneer zij uitlegt wat De Zorgdragende Commissie voor behoeftige Kraamvrouwen sinds 1820 deed. Deze vrij onbekende Commissie bestaat anno 2005 nog steeds. Een andere vereniging, die nu niet meer bestaat, was de vereniging Geloof en Wetenschap. Deze rooms-katholieke vereniging voor de ont wikkelde katholiek had ten doel voordrachten en spreekbeurten over afwisselend godsdienstige en wetenschappelijke onderwerpen te organi seren. Leny Wijnands-van der Ley vertelt hoe de geschiedenis van deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2005 | | pagina 9