Een Haarlems avontuur in Drenthe De betrokkenheid van Haarlemmers bij het werkgelegenheidsproject Witteveen Inleiding -109- In de periode tussen de beide wereldoorlogen vroeg het werkloosheids vraagstuk veel aandacht van de Nederlandse politici en ook van het Haarlemse stadsbestuur. Een van de oplossingen was om plaatselijke werkgelegenheidsprojecten te starten. Dit kon door ondanks de landelij ke bezuinigingsgolven van na 1922 zoveel mogelijk te investeren in aanleg en verbetering van gemeentelijke voorzieningen. In 1931 stelde de Haar lemse wethouder van financiën, mr. M. Slingenberg dat er in de periode 1923-1931 zo'n 24 miljoen gulden was geïnvesteerd in de bouw van scho len en gemeentewoningen, de aanleg en verbetering van wegen en de ver nieuwing van bruggen, kademuren en andere openbare voorzieningen.1' Tot de eerste werkverschaffingsprojecten behoorden de demping van het Oost-Indisch Vaartje, de ophoging van de gronden aan de Pijlslaan, de verbouwing van de gemeentelijke Concertzaal, de ophoging van de gronden ten noorden van de Zomervaart en het maken van een nieuw hek rond de Cavaleriekazerne aan de Schoterweg. Dit gebeurde in de periode 1922-1924.2' Sommige van deze werkzaamheden hadden geen hoge prioriteit, maar werden vervroegd aangepakt om meer mensen aan werk te helpen. De demping van het Oost-Indisch Vaartje, een kleinschalig werkgele genheidsproject, gaf al meteen problemen. De ingezette werklozen moes ten zwaar grondwerk doen en dus wilden ze betaald worden als echte grondwerkers. Het gemeentebestuur dacht hier anders over, ze waren geen vaklieden en moesten blij zijn dat ze mochten werken. Het leidde tot een conflict, een deel van de werklozen weigerde verder te werken en intimideerde de mensen die dat wel wilden. Het liep uiteindelijk met een sisser af.3' Ook in de particuliere sector waren er werkgevers die hun steentje bij droegen aan het oplossen van het werkloosheidsvraagstuk. Zo besloot de directie van de werf Conrad eind december 1922 om in het belang van personeel 'een flinke hopper' voor eigen rekening te laten bouwen en op deze wijze werk te verschaffen.4' MARCEL BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 111