Het Witteveen was tot voor kort een onafzienbare vlakte, onvrucht baar als Egypteland zou zijn geweest, had niet de Nijl er zich over ontfermd. Als een andere Nijl heeft zich de Drentsche bevolking over deze vlakte uitgestort, vriendelijke woningen zijn verrezen, de bodem wordt in een land van melk en honing omgezet, talloozen vinden hier den nuttigsten arbeid, die zich denken laat. Telkens als ik het Witteveens bezoek, moet ik denken aan den Romeinschen staats man, die het landbouwbedrijf ver boven de deelneming aan het landsbestuur stelde.'M) Maar iedereen was het erover eens dat het landbouwproject 'Witteveen' alleen kans van slagen had, wanneer duizenden werklozen met spa en kruiwagen het heidegebied binnentrokken om met het ontginnen van het land te helpen. En hoewel in geheel Drenthe met name veenarbeiders een groot deel van het jaar werkloos waren, kwam men toch arbeidskrachten te kort om de klus te klaren. Door het tot een Rijkswerkverschaffings project te bestempelen, kregen ook de stadsbesturen in het westen van het land de gelegenheid om hun werklozen naar de ontginning te sturen. En dat zagen de vroede vaderen van een aantal steden wel zitten, vooral ook omdat provincie en rijk een deel van de kosten voor hun rekening namen.15 De ontginningsmaatschappij moest wel uitgekiend, van week tot week, Een van de vijftig huisjes die in 1926 in opdracht van de N.V. Het Lantschap Drenthe in Witteveen zijn gebouwd. {De Stad Amsterdam, 18 maart 1927) MARCEL BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 117