ook te mogen rekenen op de tegemoetkoming van de autoriteiten. Hier zijn ze: ten eerste i,- meer zakgeld, een Manchester werk broek (de blauwe katoenen broeken zijn hier niets waard) en eenig reisgeld mee op reis, tevens iets voor versnapering na den werktijd. Het zijn onze voornaamste punten. Dat er 33,- per week kan ver diend worden bestaat niet. Wel wordt het werk beter na verloop van tijd, maar dit zal nog wel een tijd duren voor ze allemaal veenspitters zijn. Het werk dat wij deze week hebben opgeleverd, was goed; er viel totaal niets op aan te merken. Natuurlijk kwamen wij nog veel te kort, doch dit zal wel wat beter worden, maar nooit zal hier 33,- -123- verdiend worden. Namens de 10 veenarbeiders, Huis 11, Witteveen. In hoeverre de redactie van de krant of andere instanties hierop zijn inge gaan is niet bekend. Belangrijk is dat de brief gepubliceerd is, waar schijnlijk met de bedoeling om een groter publiek over de moeilijke omstandigheden van deze werkverschaffing te informeren en reacties uit te lokken. Spitten, spitten en nog eens spitten Na enkele dagen hadden de meeste Haarlemmers al genoeg van het werk. Het graven wende nooit. Spitten, spitten en nog eens spitten. Met nau welijks volwaardige werkkleding en met een gevoel dat ze zwaar onder betaald werden. Ze waren de eersten niet, want in de jaren daarvoor had den al velen in de clinch gelegen met opzichters, werkbazen, de ontgin ningsmaatschappij en de verschillende overheden. Ook niet de laatsten, want zolang er ontginningswerken zijn uitgevoerd, bleef er onvrede. Een van de problemen kwam tot uiting tijdens de rellen rond het zogenaam de kruien over de halve hand. Vooral als arbeiders gedeeltelijk in het water spitten, was de grond zo zwaar dat het naar boven kruien haast niet op te brengen was. Dat moest namelijk in één keer. Zij hadden daarom voorgesteld om voortaan 'over de halve hand' te mogen kruien, dat wil zeggen dat halverwege een ander de kruiwagen overnam. Dat was min der zwaar. De bazen gingen daarmee niet akkoord en stelden dat gekruid moest worden als altijd. Zo niet, dan volgde ontslag. TH. KATE RB ERG MARCEL BULTE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 125