Moord in het Ramplaankwartier De chroniqueur van het Jaarboek Haerlem vermeldde het allemaal strikt -129- zakelijk. Op 27 november 1942 wordt in de Noordertuindorplaan 'de 30- jarige mejuffrouw J. van der Reep-Mlynczak door een 19-jarig persoon aangevallen met een mes en ze overlijdt kort daarop.'1' Op 8 januari 1943 vermeldt hij: 'Een 19-jarige student, die op 27 november 1942 de 30-jarige mevrouw J. van der Reep-Mlynczak in de Noordertuindorplaan aanviel met een mes, ten gevolge waarvan deze kort daarop overleed, wordt door het Duitsche Obergerichtshof ter dood veroordeeld.'2' De voltrekking van dat vonnis op 22 januari 1943 bleef onvermeld. Onlangs deed ik ten behoeve van de Virtuele Tocht 'Haarlem tijdens de Tweede Wereld oorlog'3' onderzoek naar het oorlogsverleden van Jan Nederkoorn, de beruchte leider van de wa (Weerafdeling) in Haarlem. Daarbij kwamen geheel onverwacht een aantal documenten te voorschijn die deze trage die tot onderwerp hebben. Ze vertellen een verhaal over een wat raad selachtige moord, de woedende reactie hierop van de Haarlemse nsb en de spanningen in het Ramplaankwartier tussen NSB'ers en buurtbewoners die daar fel tegen gekant waren. De dader De negentienjarige student was Joannes Hendricus Amandus Kievit, die ik in het vervolg bij zijn roepnaam Jan zal noemen.4' Hij was op zeven tien augustus 1923 te Haarlem geboren in een zeer gelovig, katholiek gezin. Jan groeide op als een stille, gereserveerde, in zichzelf teruggetrok ken jongeman. Zelfs zijn vader zei dat hij eigenlijk geen hoogte had van wat er in Jans hoofd omging. Jan doorliep de hbs met driejarige cursus, waar hij een voortreffelijke leerling bleek. Daarna zette hij zijn opleiding voort aan de Kweekschool voor Machinisten ter Zeevaart te Amsterdam samen met zijn vriend Raphael (Raf) Paul Latte. Inmiddels was de oorlog begonnen, de Duitse bezetter marcheerde Nederland en Jans leven binnen. Jan was een Oranjeklant, fel anti-NSB en zo mogelijk nog feller anti-Duits. Maar zoals bij hem te doen gebruikelijk liet hij daar weinig van merken. Hij bracht in de wijk wel het blad rond JAAP VOGEL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 131