gevechtstraining. In deze Oostenrijkse stad kwamen ze er echter al snel achter dat ze, net als de overgrote meerderheid van de ss'ers, gewoon infanterist zouden worden. Verzoeken voor plaatsing bij de vliegdienst werden afgewezen. Gelukkig voor hen ontdekten ze dat ze als minderja rigen zonder ouderlijke toestemming in feite niet bij de ss mochten die nen. Met de staart tussen de benen kwamen ze weer naar huis. Twee dagen na zijn aankomst liep Jan een zware longontsteking op toen bij een zeiltocht de boot omsloeg. Hij moest enige maanden kuren in de Mariastichting, maar in oktober 1942 kon hij weer naar school. Alles leek weer goed te gaan, het leven nam zijn normale ritme weer op. -i3I_ De moord Op vrijdag 27 november 1942 kondigde Jan 's avonds om ongeveer half acht aan dat hij nog even een avondwandeling ging maken. Zijn zus noteerde in haar dagboek: 'Een prettige gezellige avond. Moeder zit een oud pianostukje bij te schrijven. Vader tokkelt zo'n beetje op de piano. Gerard en ik galmen er wat bij.'7' Aan die rust zou snel een einde komen. De gebeurtenissen van die avond kennen we hoofdzakelijk uit Jans bekentenis.8' Om ongeveer acht uur die avond belde hij aan bij Cornelis (Cor) J.A. van der Reep aan de Noordertuindorplaan. Jan hoopte deze NSB'er ertoe te brengen zijn lidmaatschap op te zeggen. Postbesteller Van der Reep was pas na het begin van de bezetting in augustus 1940 lid geworden, naar Jans overtuiging alleen maar om opportunistische rede nen. Hij was van plan hem te vertellen dat de geallieerden zeker de oor log zouden winnen en dat het er dan voor Van der Reep slecht uitzag. Misschien had de overwinning bij El Alamein hem zo optimistisch gestemd, net als vele andere Nederlanders die toen weer hoop op een goede afloop kregen.9' Op zijn bellen werd de deur geopend door mevrouw Van der Reep. De 30-jarige mevrouw Johanna van der Reep-Mlynczak was moeder van twee kleine kinderen, die respectievelijk twee en drie jaar oud waren. Zij was bovendien in de vierde maand van haar zwangerschap, een feit waarvan Jan vrijwel zeker niet op de hoogte was. Ze was op 27 april 1912 ter wereld gekomen in Duisburg en dus een geboren Duitse. Door haar huwelijk had ze automatisch de Nederlandse nationaliteit verworven. Zelf was ze geen lid van de nsb, maar ze was wel toegetreden tot de Nationaal-Socialistische Vrouwen Organisatie (nsvo) die daarmee nauw verbonden was. Jan vroeg aan mevrouw Van der Reep of haar man thuis was en kreeg te horen dat die er niet was. Cor van der Reep was naar een vergadering JAAP VOGEL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 133