die voor de in het Ramplaankwartier heersende anti-NSB mentaliteit wer den verantwoordelijk gehouden. Dat zouden onder andere Christian Johannes Eichhorn, Hermanus Martinus Krimp, Gerard van Kessel en Gerardus Wouterus Tullenaar zijn. Maar ook de wijkagent Van der Zande bleef niet onbesproken. Pikant detail is dat deze agent enige uren tevoren Arie van der Reep had verboden zijn diensttelefoon te gebruiken. Van der Reep wilde zijn werkgever ervan op de hoogte stellen dat hij in verband met de dood van zijn schoonzuster niet kon komen. Van der Zande liet weten dat het een diensttelefoon betrof die niet voor privége- sprekken was bedoeld en dat Van der Reep best tien minuten kon fietsen -137- om de mededeling persoonlijk te doen. Later verklaarde Van der Zande ook nog dat Arie van der Reep hem de avond tevoren grof had bejegend en dat hem dat ook niet mild stemde. In de NSB-bijeenkomst werd Van der Zande ervan beschuldigd veel te laks tegen de 'hetzers' te zijn opge treden. In de daarop volgende dagen is Arie nijver aan de slag gegaan om materiaal te verzamelen over de 'schuldigen' aan de tegen de nsb gekan te stemming in de wijk. Na de oorlog troffen rechercheurs van de Poli tieke Opsporings Dienst (pod) in zijn woning enige aantekeningen aan van zijn onderzoek. Ik geef daaruit een bloemlezing. Over de families Eichhorn en Van Kessel lezen we dat zij voor NSB'ers op de grond spuw den. Het huis van zijn broer was in de zomer van 1942 bekogeld met rotte pruimen en ook daar was Eichhorn bij'. In een boom voor hetzelfde huis was eens een galg gehangen en Cor had ook een dreigbrief ontvan gen waarin te lezen stond de bijl staat geslepen Deze en andere zaken hadden de NSB'ers gemeld aan wijkagent Van der Zande, maar die ondernam niets. Mevrouw Van der Zande was zo mogelijk nog erger. Zij had tegen een NSB'er gezegd: 'Als het nog eens omdraait is het met jullie afgelopen.' Arie had zelf ook een en ander meegemaakt. In de wijk had hij Tuilenaar als 'hetzer' aangewezen aan de uit Duitsland overgekomen zuster van de vermoorde vrouw. 'Onmiddellijk reageerde hij door te zeg gen dat wanneer ik iets van hem wilde, ik maar op moest komen. Toen ik hem zei dat de afrekening zou komen, zei hij mij nog: "De afre kening is nog aan mij, vuilen Smiecht".' De aantekeningen eindigen met 'Ik eisch namens mijn broer vergelding in een buurt die bekend staat als zoo laag en gemeen. Vd Zande en zijn vrouw hebben hierin het grootste aandeel! Wanneer wordt er eindelijk eens stelling genomen tegen de sadistische laaghartigheid van dat gepeupel die zich vergrijpt aan een a.s. moeder, die lid was van de nsvo.'20> Na de oorlog zei Arie van der Reep, nadat de pod hem met die aante keningen had geconfronteerd, dat deze uitsluitend voor hemzelf waren JAAP VOGEL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 139