überdurchschittlich begabt und keineswegs eine abartige Persönlich- keit'33) was, stond de Kriminalrat niets meer in de weg om zijn afsluitend proces-verbaal in te dienen. Zijn conclusie was dat Jan een politiek misdrijf had gepleegd. Neu- meyer baseerde dat op Jans trouw aan het Huis van Oranje. Omdat hij daar zo vierkant achter stond, werd hij naar Neumeyers oordeel zo onre delijk kwaad dat het tot een vechtpartij kon komen nadat hem door het slachtoffer verweten was een verrader te zijn omdat hij de ss had verla ten. Verder greep de Kriminalrat gewoon terug op Jans oorspronkelijke bekentenis bij de Haarlemse recherche: hij zou wel overwogen hebben -i45- gehandeld toen hij mevrouw Van der Reep ombracht. Hij wilde immers een getuige uit de weg ruimen die een belastende verklaring tegen hem kon afleggen. De aanklacht van de Staatsanwalt dr. Seiler ging ook in op de zoge naamde 'Hassatmosphare' waaraan de beschuldigde zich niet aan had kunnen onttrekken, hoewel niet vaststond dat hij in opdracht van een bepaalde groep het huis van Van der Reep had opgezocht. Om die haat- atmosfeer te onderbouwen beriep Seiler zich op de bedreigingen aan het adres van Van der Reep en andere NSB'ers. Hoewel inmiddels vaststond dat de worteltjes op het graf daar door schooljongens waren achtergela ten, werd ook de grafschennis gebruikt als onderbouwing van deze rede nering. Hiermee was naar het oordeel van Seiler voldoende bewezen dat de Sabotageverordening, die zogenaamde misdrijven betrof die de orde en rust bedreigden in bezet Nederland (lees: verzetsdaden), van toepas sing was.34' Tijdens de twee dagen voorbereiding die hem waren gegund, lukte het De Brauw als toegewezen advocaat niet om Jans vertrouwen te winnen. Daarom nam hij op 7 januari 1943 contact op met de familie, die hierdoor er pas van op de hoogte kwam dat Jan de volgende dag voor de rechter moest verschijnen. De Brauw verzocht een nadere toelichting van vader Kievit; hij wist dus niet eens dat die gevangen zat op een voor de familie onbekende plaats. Moeder Kievits gezondheid was te zwak, omdat zij werd bestraald nadat zij wegens kanker een borstamputatie had onder gaan. Jans zus ging daarom naar Den Haag, maar zij kon De Brauw ook niet helpen aan gegevens voor een verdediging.35' De volgende dag ging ze opnieuw naar Den Haag om bij haar broers proces aanwezig te zijn. Ze was ruim op tijd aanwezig in het gebouw van de Hoge Raad waar het Obergericht zitting hield. Even later arriveerde de familie Van der Reep, maar daar wilde ze niets mee te maken hebben. Ze ontmoette ook Toon van der Veldt, die moest echter slechts getuigen omdat hij de buurman was en zij verweet hem niets. Tegen half vier zag JAAP VOGEL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 147