ze Jan voor het eerst sinds de avond van 27 november, toen de Haarlemse politie hem meenam. Hij werd door vier SD'ers de zaal ingeleid. Daarna noteerde ze: 'De rechter met gevolg komt binnen, handen gaan omhoog en er wordt uit een adem "Heil Hitier" geroepen.' Jan, De Brauw, Toon van der Veldt en zus 'heffen als enigen niets op.' Over het op de zitting behandelde vermeldt ze niet veel en een officieel verslag daarvan is niet teruggevonden. Om half zes werd de zitting verplaatst naar het gebouw van het Landesgericht aan de Lange Vijverberg 10, omdat het gebouw van Hoge Raad niet kon worden verduisterd. Tegen zeven uur trok het hof -146- zich terug voor beraadslaging over het vonnis. Al om kwart over zeven waren de rechters terug. 'Wanneer allen gezeten zijn komt het harde en onverbiddelijke vonnis: "de doodstraf'.' Na afloop van de zitting konden zus en Jan even met elkaar spreken in een zijkamer van de rechtszaal. Advocaat De Brauw had dit geregeld. Ze vloog hem om de hals en probeerde hem moed in te spreken, zeggen de: 'Er is slechts één rechtvaardig God en niet deze draaibank.' Daarna wachtte nog slechts de treinreis naar huis om het gruwelijke nieuws aan haar moeder mede te delen.36' De volgende dag verscheen in de Haarlemse Courant een verslag onder de kop 'Ter dood veroordeeld wegens moord en sabotage; Haarlemmer voor het Duitsche Hooggerechtshof.' Het doodvonnis van 'den 19-jarigen student J.H.H. Kievit' was die dag voorpaginanieuws. Over de moord zelf konden de Haarlemmers daar lezen dat er na Jans binnenkomst in het huis van Van der Reep een korte woordenwisseling ontstond. waarna Kievit de vrouw (moeder van twee kinderen en in verwachting van haar derde) op den grond wierp en haar met talrijke messteken van het leven beroofde.' De lezer moest hieruit wel conclude ren dat er geen enkele aanleiding voor deze wandaad was. Wijkagent Van der Zande was geheel uit het verhaal verdwenen en de courant deed het voorkomen of buurman Van der Veldt met vader Van der Reep het huis was binnengegaan en het lijk had gevonden. Of de woorden van de aan klager hierna wel correct zijn weergegeven, is maar de vraag. Volgens de krant sprak hij van een jonge vrouw, wier huwelijk gelukkig was en op beestachtige wijze om het leven is gebracht Bij de toelichting op het vonnis, aldus dit verslag, deed rechtbankpresident dr. Joppich dat nog eens dunnetjes over. De ongelooflijk gemeene, beestachtige moord zou naar zijn oordeel, zelfs als men sabotage niet in aanmerking nam, toch met dood bestraft moeten worden.37' Het met de nsb verbonden Nationale Dagblad was in zijn berichtge ving, die in grote lijnen overeenkwam met het verhaal in de Haarlemse Courant, wat uitvoeriger. Hierin wordt als een feit vermeld dat Kievit aan Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 148