berichten dat het vonnis die morgen om negen uur op de Waalsdorper- vlakte was voltrokken. Een dag later kwam per aangetekend stuk Jans afscheidsbrief. Op 25 januari werd een requiemmis gecelebreerd voor familie en vrienden. Biddend voor Jans zielenheil namen zij afscheid van hem.41' De nasleep Vader Kievit hoorde pas na zijn vrijlating uit het concentratiekamp Vught —148— op 9 september 1943 dat zijn zoon ter dood veroordeeld en geëxecuteerd was. Na de oorlog diende hij bij de pod Haarlem een aanklacht in tegen Arie van der Reep.42» Door zijn toedoen zou Jan voor een Duitse rechter zijn verschenen die een doodvonnis kon uitspreken. Een Nederlandse rechter had die bevoegdheid niet. Het daarop volgende onderzoek zorg de voor het bijeenbrengen van de stukken waarop dit artikel is gebaseerd. Tot een veroordeling van Van der Reep in deze zaak kwam het niet. Maar hij had zich aan zoveel andere vormen van collaboratie schuldig gemaakt dat hij tot zes jaar internering werd veroordeeld.43» Ook Nederkoorn, in wiens dossier ik een groot proces-verbaal aantrof over de moord in het Ramplaankwartier, werd om andere redenen na hoger beroep veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Wellicht dachten de rechercheurs van de pod die het stuk hierin stopten, dat het zonder toestemming begraven van mevrouw Van der Reep op de katholieke begraafplaats aan diens zondenlijst kon worden toegevoegd.44» Wijkagent Van der Zande, de grote zondebok van de nsb, is nooit meer de oude geworden. Het feit dat hij zonder vorm van proces werd gevangengezet nadat hij zich in deze zaak buitengewoon correct had opgesteld, knakte iets in 'deze trotse politieman'. Hij ging met ziektever lof en vroeg daarna vervroegd pensioen aan.45» Van de andere bij naam door Arie van der Reep genoemde 'hetzers' maakten Ch.J. Eichhorn en H.M. van der Krimp deel uit van de 109 gij zelaars die in verband met de aanslag op Bamberger enige maanden in het kamp Vught werden gegijzeld.46» Die lijst was mede opgesteld door Jan Nederkoorn, maar een verband met de gebeurtenissen in het Ramp laankwartier valt vooralsnog niet te bewijzen. Men kan echter zijn ver moedens koesteren. G.W. Tuilenaar verklaarde na de oorlog tegenover de pod dat hij door toedoen van Jan Nederkoorn, in verband met de bekende moord op de vrouw van Van der Reep wonende Noordertuin- dorplaan te Haarlem tweeënhalf jaar in verschillende concentratie kampen had gezeten.47» Bij andere 'hetzers' werden demonstratieve huis zoekingen gehouden, die echter voor zover bekend geen gevolgen had den. Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 150