eveneens hadden overgenomen, het slachtoffer was immers een geboren Duitse. Maar ze hebben in de rechtszitting wel dankbaar gebruik gemaakt van het door NSB'ers aangedragen materiaal om van de daad van Jan Kievit een politieke moord te maken, die uiteindelijk in verbinding met de sabotageverordening tot diens doodstraf leidde. Die doodstraf had hij zeker niet gekregen bij behandeling door een Nederlandse rechtbank, want die was allang afgeschaft. We zullen nooit weten hoe een Nederlandse psychiater had geoordeeld over Jans toere keningsvatbaarheid tijdens zijn daad. Evenmin weten we hoe het oordeel -150- van de rechter dan had geluid. Hoewel het op zich begrijpelijk is dat hij het etiket 'landverrader' uit de mond van mevrouw Van der Reep als een belediging ervoer, blijft het zonder de resultaten te kennen van onafhan kelijk psychiatrisch onderzoek uiteindelijk een raadsel waarom hij daar door zo buiten zinnen raakte dat hij haar met een mes te lijf ging. Feit is wel dat hij een zwangere vrouw en moeder van twee kleine kinderen van het leven beroofde en dat die daad voor het verzet van geen betekenis was. Johanna van der Reep was de echtgenote van een onbeduidende NSB'er, en hoewel blijkbaar zeer de nazistische beginselen toegedaan, uit eindelijk in de strijd tegen de bezetter niet echt belangrijk. Noten 1. Jaarboek Haerlem 1942, Haarlem 1943, p.146. 2. Jaarboek Haerlem 1943, Haarlem 1946, p. 85. 3. Zie: http://virtueletochten.noord-hollandsarchief.nl. Aan dit project werk ik in opdracht van de Stichting Haarlems Verzetsmuseum. Daaraan werk ik samen met Bert Hartendorf die met mij uitvoerig van gedachten wisselde over deze moordzaak en die ook dit artikel doorlas en van kritische opmer kingen voorzag. Dank daarvoor Bert. Het eindresultaat blijft uiteraard voor mijn rekening. 4. Het onderstaande is voor een groot deel gebaseerd op het proces-verbaal van G. Metselaar, rechercheur bij de Haarlemse Politieke Recherche Afdeling, d.d. 22-8-1947 en op de bij dit proces-verbaal gevoegde documenten. Het werd aangetroffen in twee dossiers van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, te weten die van Jan Nederkoorn en Arie G.A. van der Reep. Vindplaats: Nationaal Archief; Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, toegang 2.09.09, inv. nr. 76754 (Nederkoorn) en inv. nr. 42701 (Van der Reep). Voortaan aangehaald als respectievelijk 'Dossier Nederkoorn' en •Dossier Van der Reep'. Mijn dank gaat uit naar G. de Kinkelder, medewer ker van de Afdeling Onderzoek van het Nationaal Archief, met wie het pret tig samenwerken was. 5. Wichert ten Have, De Nederlandse Unie: aanpassing, vernieuwing en con frontatie in bezettingstijd 1940-1941Amsterdam 1999. Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 152