Varia De bestrijding van de bonte knaagkever Zoals iedere Haarlemmer heeft kunnen lezen is de Gravenzaal in okto- -163- ber en november 2006 uit roulatie geweest om de bonte knaagkever, die in de moerbalken en kinderbinten van de Gravenzaal zit, te bestrijden. De bonte knaagkever (xestobium rufovillosum) is een kever uit de familie klopkevers. Het dier heeft als larve een voorkeur voor eikenhout. In het begin van de lente komen de volwassen kevers uit het hout tevoor schijn. Deze boren zich een weg naar buiten, zoeken een partner en paren. De uitvlieggaatjes zijn ongeveer 2 tot 3,5 millimeter in doorsnede, het 'zaagsel' of boormeel is licht van kleur en korrelig van structuur. De vrouwtjes zetten de eitjes af op wat vochtiger hout. De larven eten name lijk alleen hout dat is aangetast door bepaalde soorten schimmels. De kever is met name een plaag in vochtige gebouwen. De bestrijding bestaat voornamelijk uit het droog maken van het hout door condens beter af te voeren of beter te ventileren. Dit zal de kever uiteindelijk doen verdwij nen, omdat de larven zich dan niet kunnen ontwikkelen. Ook kan zowel de kever als de schimmel met bestrijdingsmiddelen worden aangepakt. Het is voor de tweede keer dat de behandeling moest gebeuren. De eerste keer was in de jaren zeventig. Nadat de gehele zaal was ontruimd, kon de firma van Lierop het opge stelde bestrijdingsplan gaan uitvoeren. Al het aangetaste hout is verwij derd en de gedeeltes die constructief nog goed waren, zijn geïnjecteerd. Bij de aangetaste gedeeltes worden in de zijkanten van de balk gaten gemaakt, zodat men al het aangetaste hout kan verwijderen. Daarna zijn er glasfiberstaven als wapening in de balk aangebracht en het geheel is daarna opgevuld en aangegoten met een kunststofmortel. Een van de balken was dusdanig aangetast, omdat er zoveel moest worden weggehaald, dat de balk begon te kraken. Deze balk moest eerst worden gestut om de werkzaamheden verder te kunnen uitvoeren. De balken worden door deze methode sterker dan voorheen, de glasfiber staven moet men beschouwen als een wapeningstaaf in een betoncon structie. Na deze werkzaamheden waren aan de zijkant van de balk duidelijke ROBERT KLUFT EN MARTIN BUSKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 165