wm lemse kerken en andere gebedshuizen, vroeger en nu, waarin alle gebou wen die als gebedshuis herkenbaar zijn (of waren) beknopt worden beschreven, komt voorjaar 2007 uit. Een dergelijk overzichtswerk was er nog niet. Het betreft alles bijeen zo'n kleine 150 gebouwen. De werkgroep is hier bijna drie jaar mee bezig geweest en gebruikt de verworven kennis voor het inrichten, in samenwerking met Michiel Kersten, van de zomer- tentoonstelling 2007, die hetzelfde thema heeft. De werkgroep is in 2006 wekelijks op woensdagavond bijeengekomen. Vanaf de zomermaanden is een aantal bijeenkomsten besteed aan brain stormen voor een volgend project. Zaken als persoonlijke interesse, haal- -169- baarheid als groepsproject en geschiktheid voor een eventuele publicatie, staan soms haaks op elkaar. Daarom wordt voor een dergelijke keuze de tijd genomen. De werkgroep blijkt een borrelend vat vol inspirerende ideeën te zijn. Waren we met meer, dan konden we wel vijf groepspro jecten starten. Besloten werd, om voort te gaan op het pad van de brede inventarisa tie. Het aardige hiervan is, dat ook werkgroepsleden met minder vrije tijd tot hun beschikking een bijdrage kunnen leveren, met zoveel deelonder werpen als ze aankunnen en op zich willen nemen. We roepen leden van de vereniging die mee willen doen, dan ook van harte op om zich aan te melden via het nieuwe e-mail adres: rjwijnands@versatel.nl. Of bel ge woon op woensdagavond om 19.30 uur aan bij de Hoofdwacht. In 2006 heeft de werkgroep zich, meer dan tevoren, beijverd om bij dragen te leveren aan de nieuwsbrief en/of het jaarboek. Ook werden verschillende bijdragen aan de website geleverd. Bert Koene, lid van de werkgroep en auteur van verscheidene histori sche monografieën, maakt vanaf januari 2007 deel uit van de redactie van het jaarboek. Werkgroepslid Frank Suurenbroek heeft met succes op 14 december 2006 zijn dissertatie over de stadsrandgebieden van Haarlem verdedigd aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. De handelseditie van zijn proefschrift, getiteld: Stadsrand in transformatie. De specifieke ontwik kelingsgang van de stadsrand, inzichtelijk gemaakt met negentiende- eeuws Haarlem, is vanaf januari 2007 verkrijgbaar. Ander lopend en nieuw onderzoek Kees Otter onderzoekt de vrijwel geheel gerenoveerde Thorbeckebuurt; Daan Kerkvliet houdt zich bezig met het onderwerp oude kerkklokken (uurwerken). Wim Post, erelid en nog altijd actief in zowel Bloemendaal als Haarlem, inventariseert in Bloemendaal samen met anderen de glas- in-lood ramen uit het begin van de twintigste eeuw en doet onderzoek JAARVERSLAG VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 171